Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde sosyal tarafların güvenceli esneklik eğilimleri
Flexicurity tendency of the social partners in the adaptation process with the European Union of Turkey
  1. Tez No: 382146
  2. Yazar: SONAY SAKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MERVE ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Çalışma hayatında esnek istihdam modellerinin yaygınlaşması güvencesizlik sorununu ortaya çıkarmış ve bu sorunun çözümü adına da güvenceli esneklik kavramı doğmuştur. Bu kavram, Avrupa Birliği'nin istihdama ilişkin çalışmalarında da yerini almıştır. İş güvencesinden istihdam güvencesine geçişi savunan güvenceli esneklik, aktif işgücü piyasası politikaları ve modern sosyal güvenlik sistemleri ile birlikte işsiz kalanların yeniden işgücü piyasasına dönmelerini sağlamaktadır. Güvenceli esneklik işsizliği düşürmek ve istihdam edilebilirliği arttırmak noktasında Avrupa Birliği tarafından desteklenmektedir. İşçi kesiminin güvence ihtiyacıyla işveren kesiminin esneklik talebini birlikte gerçekleştirmeye çalışan güvenceli esneklik, bu noktada sosyal diyaloga da ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışmada ise çalışma hayatının önemli aktörleri olan işçi ve işveren kesiminin görüşleri alınarak Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde sosyal taraflarının güvenceli esneklik eğilimlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Esneklik, Esnek çalıĢma, Güvenceli esneklik, Avrupa Birliği, Sosyal taraflar
Özet (Çeviri)
Spread of flexible employment patterns in working life reveals the insecurity problem and on behalf of the solution of this problem flexicurity concept has emerged. This concept also has taken place in the work of the European Union regarding employment. Flexicurity advocating transition from job security to employment security provides to return to the labour market of unemployed again through active labour market policies and modern social security systems. Flexicurity is supported by the European Union in order to reduce unemployment and increase employability. Flexicurity trying to achieve together with the security needs of employee and flexibility demands of employers, at this point also needs social dialogue. In this study, in the adaptation process with the European Union of Turkey, determination of flexicurity tendency of social partners is aimed by taking the opinions of the employers and employees as important actors of working life. Key Words : Flexibility, Flexible Working, Flexicurity, European Union, Social Partners