Afganistan bankacılık sektöründe Basel uygulamaları ve etkilerinin incelenmesi
The assessment of Basel practi̇ces and effects i̇n the Afghani̇stan banki̇ng sector
- Tez No: 382159
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ÇINA BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Afganistan bankacılık sektörü Basel sermaye uzlaşılarının çerçevesinde değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı Afganistan bankacılık sektöründe Basel uygulamaları, yeri, uyumlu olup olamadığı ve hangi aşamada olduğunun incelenmesidir. Bu amaca ulaşabilmek için birinci bölümde ilk olarak Afganistan bankacılık sisteminin nitel ve nicel olarak tanımlanması ve güncel gelişmeleri anlatılmaktadır. İkinci bölümde Basel - I, Basel - II ve Basel - III sermaye uzlaşılarının özellikleri, kriterlerive bunların ölçüm yaklaşımları anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde Afganistan bankacılık sektöründe Basel uygulamaları, uyumlaştırma çabaları ve olası etkileri incelenmektedir. Bankacılık sektöründe ve bütün finansal sisteminde etkisi büyük olan Kabul Bank olayının ortaya çıkma nedenleri ve ortaya çıkan sonuçları da üçüncü bölümde değerlendirilmektedir. Son olarak sonuç ve öneriler yer almaktadır. Bu çalışmada DAB (Afganistan Merkez Bankası) tarafından yayınlanan yıllık bülten, düzenlemeler, stratejik planı ve İMF ve WB raporları ve analizlerinden yararlanarak sonuca ulaşmaya çalışılmaktadır. Bu tez çalışmasının sonucunda Afganistan Bankacılık Sektöründe Basel - I kriterleri tam olarak uygulanması ve Basel – II'nin uyumlaştırmasının ilk aşamasında olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Afganistan, Bankacılık Sektörü, Düzenlemeler Basel – I, Basel – II,
Özet (Çeviri)
İn this study, Afghanistan banking sector has been evaluated in the context of Basel capital accords framework. The purpose of this study is to search and understand the Basel applications place, practices and its compatibility in the Afghanistan's banking system. In order to reach to this purpose first of all Afghanistan banking system is described as quantitive and qualitative and the update prgress is explained. The Basel – I, Basel – II and Basel – III properties, principles and their measurement approaches are explained in the seond part of this study. The Basel convention application's practices and its effects on the Afghanistan's banking sector has been placed İn the third part. The Kabul Bank's crisis which largely effected the financial system and banking system has also been discussed in the this part. At the end, this study is finalized with the conclusion and recommendations. The result and conclusion of this study is based on DAB's (Central Bank of Afghanistan) annual bulliten, regulations and strategic plan and also the analitical article and reports of IMF and WB about Afghanistan's banking system. This thesis found out that the Basel - I characteristics hase been implemented and is currently working on the the first implementation phase of Basel – II's applications. Key Words : Afganistan, Banking sector, Regulations, Basel – I, Basel – II,