Tekil volterra integral denklemlerinin pozitif çözümleri
Positive solutions of singular volterra integral equation
  1. Tez No: 382279
  2. Yazar: RASİM TOPRAKTEPE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YANTIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
İntegral denklemler uygulamalı bilimlerde çok önemli bir yere sahiptir. Elektromanyetik teorisinden termo elastikitiye, mekanikten quantum dinamiğine kadar bir çok alanda uygulaması vardır. Bu tezde x(t)=f_1 (t,x(t),x(a(t) ))+(Gx)(t) ∫_0^t▒〖f_2 (t,s)(Qx)(s)ds〗 tekil integral denklemi çalışılmış ve çözümlerin varlığı için yeter koşullar bulunmuştur. Ana sonuç için Darboux Sabit Nokta teoremi ve kompakt olmama ölçümü kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Integral equations play important role in applied sciences. It has may applications ranging from electromagnetic theory, thermaoellastics, mechanics and quantum Dynamics. In this thesis we study the sinqular integral equation x(t)=f_1 (t,x(t),x(a(t) ))+(Gx)(t) ∫_0^t▒〖f_2 (t,s)(Qx)(s)ds〗 and obtain the sufficient conditions for the existence solutions. The measure of noncompactnes and Darboaux fixed point theorem are the main tools for the result.