Urfa peynirinin tekstürel ve mikroyapısal özellikleri üzerine haşlama sıcaklığı ve süresinin etkilerinin araştırılması
Effects of scalding temperature and time on the textural and microstructural properties of Urfa cheese
- Tez No: 382441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FERİT ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Haşlama sıcaklığı ve süresinin etkisini belirlemek amacıyla, koyun sütü kullanılarak geleneksel yöntemle üretilen Urfa peynirlerine 18 saat kuru tuzlama işlemi uygulanmıştır. Daha sonra peynir örnekleri 70, 80 ve 90°C'de 5 ve 10 dakika haşlama işlemine tabi tutularak toplamda 6 farklı peynir elde edilmiştir. Üretilen peynirler %14 salamurada 90 gün boyunca olgunlaştırılmıştır. Olgunlaşmanın 1., 30., 60. ve 90. günlerinde kimyasal, tekstürel ve mikro yapısal özellikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, Urfa cheese was produced from ewe milk with traditional technique. And, dry-salting was done for 18 hours. Then, cheeses were scalded at 70, 80 and 90 °C for 5 or 10 minutes. The cheeses were cooled down to room temperature and then placed into plastic conrainers aseptically. Cheeses were brined-salted at 4 °C for 90 days in 14% (w/v) brine concentration. Chemical, textural and microstructural properties of the 1, 30, 60 and 90 day old cheese were carried out.