Bakla (Vicia faba L.) çeşit ve hatlarında tohum depo proteinlerine göre genetik analizler ve kalite ilişkileri
Determination of genetic similarity by seed storage protein electrophoresis in some fava bean (Vicia faba L.) cultivar and lines and quality criteria
  1. Tez No: 382520
  2. Yazar: BURCU BİNİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü Laboratuarı'nda 2012 yılında yürütülen bu çalışmada, 10 farklı bakla genotipinde (Line 62 , Line 29, Line 48, WBR 3-8, WBR 2-6, WBR 3, WBR 1-2, WBR 2-2, Giza Blanca, S 2001, 096- (BC) ve Line 91) tohum depo proteinlerinin genetik benzerlik analizleri ve kalite ilişkileri bakla ıslah çalışmalarının planlamasına kaynak oluşturmak amacı ile yürütülmüştür. Araştırmada bakla genotiplerinde un rengi, Commission Internationalede' Eclairge (CIE)'e göre L*a*b* aralık sistemiyle ifade edilmiştir. Proteinler arasındaki benzerlik ve farklılıklar SDS-PAGE yöntemi kullanılarak tespit edilmiştir. Bakla genotiplerinin un rengine ait renk parametrelerinden parlaklık (L*) değerleri 69.72 ile 64.80 arasında, kırmızılık (a*) değerleri -0.36 ile 0.52 arasında, mavilik değerleri (b*) ise 9.08 ile 6.46 arasında değişim göstermiştir. En yüksek L*, a* ve b* değerleri sırası ile WBR2-6, Line 29 ve WBR1-2 hatlarından elde edilmiştir. Genotiplerin protein oranları % 26.1 ile 30.1 arasında değişim göstermiş, en yüksek protein oranı WBR2-6 genotipinden, en düşük protein oranı ise S2001 genotipinden elde edilmiştir. Benzerlik katsayıları dikkate alındığında bakla genotipleri arasında benzerlik katsayı mesafeleri 0.53 ile 1.00 arasında değişim göstermiştir. Araştırma sonuçlarına göre, bakla genotipleri arasında en yüksek genetik benzerlik Line 29 ile S 2001 096, Line 29 ile WBR 2-6 ve WBR 3, S 2001 096 ile WBR 2-6 ve S 2001 096 ile WBR 2-6, S 2001 096 ile WBR 3, WBR 2-6 ile WBR 3 arasında kayıt edilmiştir. En yüksek farklılık ise WBR 1-2 ile WBR 2-2 arasında kayıt edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ten different fava bean genotypes (Line 62 , Line 29, Line 48, WBR 3-8, WBR 2-6, WBR 3, WBR 1-2, WBR 2-2, Giza Blanca, S 2001, 096- (BC) were evaluated in the laboratories of Mustafa Kemal University in 2012 in order to determine genetic similarity by seed storage protein electrophoresis and some quality criterion that could be used in the breeding programs. The flour color of genotypes was measured with a Minolta Chroma Meter CR-400 portable colorimeter and flour chromaticity was recorded in Commission Internationale d'Eclairage L*, a* and b* color space coordinates. The genetic similarity of genotypes were determined by SDS-PAGE. Brightness (L*) value of fava genotypes varied between 69.72 and 64.80, the redness (a*) value varied between -0.36 and 0.52 and the yellowness (b*) value varied 9.08 and 6.46. The highest L*, a* and b* values were obtained from the genotypes WBR2-6, Line 29 and WBR1-2, respectively. The protein content of the genotypes varied between 26.1% and 30.1%, the highest and the lowest protein contents were obtained from WBR2-6 and S2001, respectively. When similarity coefficients were considered, the similarity coefficients varied between 0.53 and 1.00. The highest genetic similarities were obtained between Line 29 and S 2001 096, Line 29 and WBR 2-6 and WBR 3, S 2001 096 and WBR 2-6 and S 2001 096 and WBR 2-6, S 2001 096 and WBR 3, WBR 2-6 and WBR 3. The highest genetic diversity was determined between WBR 1-2 and WBR 2-2 genotypes.