The investigation of thermoluminescence properties ofdental ceramics
Diş seramiklerinin termolüminesans özelliklerininaraştırılması
  1. Tez No: 584051
  2. Yazar: ESME IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TOKTAMİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Nükleer santrallerin yerleşim yerlerine yakınlığından dolayı olası kazalarda doğru ve çabuk doz ölçümü için radyasyona mağruz kalan insanlardan alınan diş seramikleri yaygın olarak kaza dozimetresi olarak kullanılmaktadır. Son zamanlarda birçok insan estetik güzellik veya sağlık için diş kaplaması yaptırmaktadır. Kaplamalar özellikle ön dişlere yapıldığından olası kaza anında radyasyonun direk dişle temas ettiği varsayılabilir. Bundan dolayı bu çalışmada insan dişlerinin restarasyonunda kullanılan diş seramiklerinin termal uyarmalı lüminesans yöntemi kullanılarak kaza dozimetresi olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Termolüminesans özellikleri incelenen cam seramiği, lityum disilikat diş seramiği ve feldspatik diş seramiği Vivadent ivoclar'ın Türkiye ve İsveç şubelerinden temin edilmiştir. Diş seramiklerinin ölçüm döngüsüne göre kararlılıklarını gözlemlemek, termolüminesans doz eğilimini incelemek, ısıtma hızının termoluminesans karakteristiğine etkisini gözlemlemek ve sönümleme özelliklerini etkisini incelemek amaçlanmıştır. Sonuç olarak da termoluminesans karakteristik özellikleri kıyaslanıp iyi bir dozimetre için en uygun numune belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dental ceramics taken from humans who are potentially exposed to radiation, are commonly used as retrospective dosimetry for quick and reliable dose estimations due to nuclear power plants that are close to settlement of people. Nowadays most people have a dental restoration for the compulsory health problem and aesthetic beauty. Moreover dental restorations are usually applied to the front teeth, it can be considered that the radiation directly interact with the material. Therefore, dental ceramics could be potentially used for retrospective dosimetry purposes since allows a quick and reliable dose assessment in case of nuclear accident or bad use of a nuclear attack. Therefore, dental ceramics that used in restoration of human teeth as an accident dosimetry by thermally stimulated luminescence method have been investigated in this study. Glass ceramic, lithium disilicate glass ceramic and feldspathic dental ceramic which used in this study were obtained from Vivadent ivoclar, Sweden and Turkey, respectively. The aim of the study is to investigate the thermoluminescence dose response, the effects of heating rates on the thermoluminescence characteristics, the stability of the dental ceramics with respect to the cycle of measurement and also fading properties of dental ceramics. Finally we compared the samples with respect to their TL characteristic properties to choose the most suitable dosimetric ceramic.