Determination of effects of irrigation on flavor and quality of pistachio nuts
Sulamanın antepfıstığı meyvelerinin aroma ve besin içeriğine etkisinin belırlenmesi
- Tez No: 382663
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada sulu ve susuz koşullarda yetişen Uzun ve Siirt çeşidi (Boz ve Ben) antepfıstığı meyvelerindeki aroma farklılıkları Tepe Boşluğu Katı Faz Mikro Ekstraksiyon / Gaz Kromatografisi-Kütle Spektroskopisi tekniği, Gaz Kromatografisi-Olfaktometri tekniği ve duyusal analiz ile tespit edilerek sulamanın meyve aroması üzerine etkileri araştırılmıştır. Ayrıca sulama ile meyvelerin bazı kalite parametrelerindeki (yağ, toplam protein, toplam şeker, nem miktarı, pH, ve sertlik) değişimler de incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda sulu koşullarda yapılan antepfıstığı üretiminin taze meyvenin nem miktarını artırdığı gözlemlenirken, yağ içeriği, protein içeriği, toplam şeker, pH ve meyve sertliğinin etkilenmediği tespit edilmiştir. Kurutulmuş antepfıstığında toplam 39, taze antepfıstığında ise 33 adet uçucu bileşen tespit edilmiştir. Antepfıstığının uçucu bileşenlerinin büyük bir kısmını terpenler oluşturmuştur. Kurutulmuş antepfıstığının majör uçucu bileşenlerini alfa pinen, beta mikren, limonen, alfa terpinolen, 1 pirol- 1 metil, Z-beta okimen, butrilakton, para saymen ve para symenen oluşturmuştur. Taze antepfıstığında ise majör uçucu bileşenler alfa pinen, beta pinen, beta mikren, limonen, alfa terpinolen, izoamil alkol ve asetoin olarak tespit edilmiştir. Olfaktometri analizlerinde, kurutulmuş antepfıstığında 35, taze antepfıstığında ise 32 adet koku aktif bileşen tespit edilmiştir. Sulamanın aroma bileşenlerinin etkilediği bulunmuştur. Sulu koşullarda üretilen antepfıstıklarında uçucu bileşenlerin miktarının ve koku şiddetlerinin kuru koşullarda üretilenlerden daha az olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Effect of irrigation on flavor of Uzun and Siirt variety (Early harvest and mature) of fresh and dried pistachio nut was determined with Head Space-Solid Phase Microextraction/Gas Chromatography-Mass Spectroscopy, Gas chromatography-Olfactometry techniques and sensory analyses. The effects of irrigation on some quality parameters (fat content, total protein, total sugar, moisture content, acidity and texture) of pistachio were also investigated. According to the results of analyses, the moisture content of fresh pistachio increased by irrigation whereas oil content, protein content, sugar content, pH and hardness of pistachio did not affected by irrigation. Totally 39 volatile compounds in dried pistachio nut and 33 volatile compounds in fresh pistachio nuts were determined. The volatile compounds of pistachio nut were mostly composed of terpens. Alpha pinene, beta mycrene, limonene, alpha terpinolene, 1 pyrole- 1 methyl, Z- beta ocimene, butrylactone, p-cymene and p-cymenene were the major volatile compounds in dried pistachio nut. On the other hand, alpha pinene, beta pinene, beta mycrene, limonene, alpha terpinolene, isoamyl alcohol and acetoin were the major volatile compounds of fresh pistachio nut. In the olfactometric analyses, 35 odor active compounds and 32 odor compounds were determined in dried and fresh pistachio, respectively. It was found that irrigation affected the flavor of pistachio. Cultivation of pistachio in irrigated conditions had lowered the concentration of volatile compounds and odor intensities of active compounds than that of non-irrigated condition.