The effect of mushroom extracts on cytosolic enzymes combined with selected drug: Doxorubicin
Mantar özütlerının doxorubicin ılacı ıle kombınasyonunun sıtozolık enzımler üzerıne etkısı
- Tez No: 382812
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. SULTAN BELGİN İŞGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Son zamanlarda pek çok araştırma grubu tarafından yapılan çalışmalarda belirli türlerde mantar ve bu mantarlara ait özlerin kemoterapi sırasında gıda takviyesi olarak kullanıldığında kemoterapinin etkisini artırdığı ve hastaların yaşam sürelerini uzattığı gösterilmiştir. Bu konuda en fazla çalışılan mantar türlerinden biri de Reishi mantarıdır. Antioksidan enzimlerin pekçoğunun kanser ilaçlarına karşı direnç gösterdiği bilinmektedir. Bu nedenle bu çalışmada mantar ekstrelerinin glutathione-S-transferaz, glutathione peroksidaz ve katalaz antioksidan enzimleri üzerine etkisine kanser ilacı olan Doxorubicin varlığında ve yokluğunda bakılmıştır. Çalışmada hazırlanan mantar ekstreleri iki ayrı çözücü kullanılarak hazırlanmış ve sonuçlar kıyaslanmıştır. Bu çalışma göstermiştir ki, aseton ile özütlenmiş mantarın antioksidan enzimleri üzerindeki etkisi açıktır ve bu etki kanser ilaçlarıyla birlikte artmaktaktadır. Metanol ile özütlenmiş mantar ise açık bir etki göstermemiştir. Asetone ile ekstract edilmiş Reishi GST enzimin %45 inhibe ederken Doxorubicin ile bu değer %30 değerine ulaşmıstır. Aynı şekilde aseton ile özütlenmiş Reishi Kat enzimini %45 inhibe ederken Doxorubicin varlığında %35 inhibe ettiği bulunmuştur. Metanol ile özütlenmiş mantarlarda hemen hiç bir anlamlı sonuç elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Recently many research groups have proposed that mushrooms and their extracts while using as a food supplement during chemotherapy increased the drug effect and also lifespan of the patients. The most frequently studied family of the mushrooms to evaluate their effect against cancer is the Reishi mushrooms. Since it has been known that most of the antioxidant enzymes show resistance against cancer drugs in this study, the effect of mushroom extracts on the following antioxidant enzymes; glutathione-S-transferase, glutathione peroxidase and catalase with the presence and the absence of the cancer drug Doxorubicin were compared. The mushroom extracts were prepared by using two different solvents of methanol and acetone separately and used for further analysis. The results of the extracts solvents were also compared. The results showed that the effect of mushroom extracts with Doxorubicin was greater than that of the mushroom extracts alone. The inhibition of Glutathione-S-transferase (GST) was 45% by mushroom extracted in acetone and Doxorubicin while it was 30% by pure mushroom extract. In Catalase (CAT) assay the inhibition was 45% by acetone mushroom extract containing Doxorubicin and it was 35% by acetone extracted mushroom. In Glutathione peroxidase (GPX) the inhibition was 15% by acetone extracted mushroom with Doxorubicin while it was 35% by only acetone extracted mushroom. In methanol extracted mushrom there is no significant results in the most of the assays.