Farklı genotiplere ait kuzuların kesim ve karkas özellikleri
Slaughter and carcass characteristics of different lamb genotypes
  1. Tez No: 382837
  2. Yazar: ÜMİT KARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN KÖYCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araştırma, farklı genotiplere sahip kuzuların kesim ve karkas özelliklerinin araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada elde edilen veriler, tamamen şansa bağlı olarak seçilen 18 baş Kıvırcık, 16 baş Merinos ve 16 baş Merinos x Kıvırcık melezi dişi-erkek kuzudan elde edilmiştir. Kuzular kesim canlı ağırlıklarının tespit edilmesinden sonra kesilmişlerdir. Kıvırcık, Merinos ve Merinos x Kıvırcık melez, erkek kuzularda sırasıyla; kesim ağırlığı 44.91, 44.99 ve 45.40kg; karkas randımanı %49.23, 50.91 ve 52.04; soğutma yitimi %1.21, 1.15 ve 3.59; but ağırlıkları 3.23, 3.42 ve 3.50kg; MLD alanı 13.65, 13.00 ve 19.94cm2; iç yağ oranları %1.27, 1.26 ve 1.24 olarak tespit edilmiştir. Dişi kuzularda sırasıyla; kesim ağırlığı, 41.81, 40.88 ve 36.55kg; karkas randımanı; %52.74, 55.10 ve 52.83; soğutma yitimi;%1.31, 1.61 ve 2.35; but ağırlıkları 2.77, 3.12 ve 2.89kg; MLD alanı14.62, 13.80 ve 11.91cm2; iç yağ oranları%2.47, 2.20 ve 1.82 olarak saptanmıştır. Melez genotiplerde elde edilen karkas randımanı yüksek olurken, soğutma yitimide yüksek olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investgate slaughter and carcass characteristics of lambs of differents genotypes. The results observed from random selected 18 heads of Kivircik, 16 heads of Merinos and 16 heads of Merinos x Kivircik crossbreed male lambs in this study. Kivircik, Merino and Kivircik x Merino crossbreed male lambs slaughter after determination of live weight. The means 44.91, 44.99 and 45.40kg; 49.23, 50.91 and 52.04%; 1.21, 1.15 and 3.59% for slaughter liwe weight, carcass dressing percantage and cooling loss. Leg weight, MLD areas and omental fat percantage determination 3.22, 3.42 and 3.50kg; 13.65, 13.00 and 13.94cm2; 1.27, 1.26 and 1.24% respectively. Female lambs slaughter after determination of live weight the means 41.81, 40.88 and 36.55kg; 52.74, 55.10 and 52.83%; 1.31, 1.61 and 2.35% for slaughter liwe weight, carcass dressing percantage and cooling loss. Leg weight, MLD areas and omental fat percantage determination 2.77, 3.12 and 2.89kg; 14.62, 13.80 and 11.91cm2; 2.47, 2.20 ve 1.82% respectively. Crossbred genotypes obtained in high carcass yield while high cooling loss.