Perceptions and experiences of children, parents and teachers regarding the internet usage, risks and safety for children
Çocukların, ebeveynlerin ve öğretmenlerin; çocuklar için internet kullanımı, internetin riskleri ve güvenliği hakkında görüşleri ve deneyimleri
  1. Tez No: 383095
  2. Yazar: DUYGU NAZİRE KAŞIKCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLFİDAN CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Çevrimiçi teknolojilerin ve İnternet'in gelişimiyle, İnternet kullanıcılarına eğitim, eğlence, reklam ve iletişim gibi çeşitli alanlarda fırsatlar sunulmaktadır. Bununla birlikte, belirli çevrimiçi aktivitelerin zarar verici sonuçları hakkında genel bir endişe bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı çocukların, ebeveynlerin ve öğretmenlerin çocuklar için İnternet'in riskleri hakkındaki görüşlerini ve deneyimlerini incelemektir. Bu amacı yerine getirmek için, çocukların okulda ve genelde İnternet kullanımları belirlenmiş ve İnternet'in çocuklar için riskleri ve koruma önlemleri incelenmiştir. Bu araştırma çalışmasında, nicel ve nitel veri toplanılan ve analizler yapılan karma yöntem deseni kullanılmıştır. Araştırmada kolay ulaşılabilir örneklem yöntemi kullanılmıştır. Veri, Ankara'daki dört ilkokul ve ortaokuldan toplanmıştır. Nicel veriler, ilkokul ve ortaokulda okumakta olan 3 ile 8. sınıftaki 350 çocuktan anket yoluyla toplanmıştır. Ayrıca, nitel veriler 9 ebeveyn ile 12 öğretmenden görüşme yoluyla elde edilmiştir. Çocukların, ebeveynlerin ve öğretmenlerin deneyimleri ve görüşleri, sonuçları doğrulamak için rapor edilmiştir. Veriler; nicel veriler için betimsel istatistik ve ki-kare testi kullanılarak ve nitel veri analizi için içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, çocukların İnterneti kullanmaya başlama yaşını ortalama 7 olarak göstermektedir. Çocukların yarısı genelde İnternet'i her gün kullanıyor, fakat İnternet kullanımı okullarda İnternet erişimi sınırlandırılmış olması nedeniyle çok yaygın değildir. Ayrıca, çalışma yapmak çocukların İnternet'te en sık yaptığı faaliyettir. Bu çalışma, çok az sayıdaki çocuğun İnternet risklerine maruz kaldığını ortaya koymuştur. Öte yandan, yapılan ayrıntılı incelemede, çocukların neredeyse yarısının İnternet'in teknik risklerine maruz kaldığı görülmüştür. Ayrıca, ebeveynler ve öğretmenler; cinsellik, yabancılarla görüşme, şiddet ve dolandırıcılığı çocuklar için İnternet'in potansiyel riskleri olarak görmektedir. Bu çalışmada, çocuklar İnternet güvenliği hakkında genellikle ebeveynlerine, arkadaşlarına ve öğretmenlerine danışmıştır. Ebeveynlerin, öğretmenlere göre çocuklara daha fazla rehberlik ettiği, oysa ebeveynlerin çocukların İnternet ile alakalı sorunları için rehber öğretmenine danıştığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca, ebeveynler çocuklarını İnternet risklerinden korumak için tarayıcı geçmişini kontrol etme ve şifre koyma gibi önlemler almaktadır. Buna ek olarak, öğretmenlerin önlem olarak İnternet'in dezavantajlarından çocuklara bahsettiği ortaya çıkmıştır. Son olarak, bağımsız Ki-kare testi, çocukların maruz kaldığı İnternet riskleri ile cinsiyet, sosyal ağ üyeliği ve çocukların kendilerine, ebeveynlerine ve öğretmenlerine olan güvenleri arasında anlamlı bir ilişki ortaya koymuştur. Bu çalışmanın sonuçları doğrultusunda, öğrencilerin İnternet'in riskleriyle nasıl başa çıkabileceklerini öğrenebilmeleri için, ebeveynlerinin ve öğretmenlerinin gözetiminde, daha fazla İnternet'e erişmeleri tavsiye edilebilir. Ayrıca, çalışmanın bulgularına göre devletin ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın, çocuklar için dersler, ebeveynler için pedagojik yardım ve öğretmenler için hizmet içi eğitimler ve öğretim materyalleri gibi kaynakları sağlaması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
With the development of online technology and the Internet, opportunities has been offered for variety areas such as education, entertainment, commercial and communication to the Internet users. However, there is a general concern about the harmful consequences of certain online activities. The aim of this study is to examine the children's, parents' and teachers' experiences and perceptions about the risks of the Internet for children. This was accomplished by identifying children's Internet usage at school and in general, and by examining the Internet risks for children and the safety considerations. This research study utilized a mixed method approach that a quantitative and qualitative data collection and analyses were conducted. Convenience sampling method is used in the study. Data were collected from four elementary and secondary schools in Ankara, Turkey. The quantitative data were collected from 350 children who were between 3rd to 8th grades through a survey. Moreover, the qualitative data were gathered from 9 parents and 12 teachers with conducting interviews. For validation of the results children's, teachers', and parents' perceptions and experiences were also reported. Data were analyzed by using descriptive statistics and Chi-square test for quantitative data and content analysis for qualitative data. The results of the study showed that children started to use the Internet at average age of 7. Half of the children used the Internet every day in general, but the Internet usage was not common in schools because of the limited Internet access. Moreover, the most frequently performed activity for students on the Internet was studying. This study further revealed that few children have been bothered by the Internet risks. However, detailed investigation showed that nearly half of the children experienced the technical risks of the Internet. Moreover, sexuality, meeting with strangers, violence and spoofing were seen as the potential risks of the Internet for children by parents and teachers. In this study, children mostly consulted parents, friends and teachers regarding the Internet safety. It was also revealed that parents guided the children more than teachers while parents asked for help from guidance counselor teacher to solve children's problems related with the Internet. Furthermore, parents had precautious such as monitoring browsing history and setting passwords to prevent children from the risks of the Internet. Further, it was revealed that teachers explained the disadvantages of the Internet to children as precaution. Finally, the Chi-square test of independence revealed that there were significant associations among exposure of children to risk and several factors. These factors were gender, membership of social network, self-confidence and confidence of children in parents and teachers. According to the implications of this study, it can be suggested that children should access the Internet more to learn how they overcome the Internet risks under the supervision of parents and teachers. Moreover, according to the result of this study it can be suggested that government and Ministry of National Education should provide more resources such as courses for children, pedagogical assistance for parents, and in-service trainings and instructional materials for teachers.