Ergenlik öncesi erkek çocuklarda fiziksel aktivite düzeyinin 6 dakika yürüme testi ile ilişkisi
Relationship between physical activity level and 6 minute walk test in pre-pubertal boys
- Tez No: 383180
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ALPAN CİNEMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı ergenlik öncesi erkek çocuklarda fiziksel aktivite düzeyi ile 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) arasındaki ilişki düzeyinin incelenmesidir. Çalışmaya yaş ortalaması 8.38±0.67 yıl olan sağlıklı 40 erkek çocuk katılımcı olarak alınmıştır. Çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri 5 okul günü boyunca wGT3x-BT akselerometre ile belirlenmiştir. Fiziksel aktivite düzeyleri kapsamında verilerin toplandığı süre içindeki ortalama aktivite şiddetleri ile günlük adım sayıları verileri elde edilmiştir. İkinci aşamada ise, boy uzunluğu, oturma boyu uzunluğu, bacak uzunluğu ve vücut ağırlığı ölçümlerinden oluşan antropometrik ölçümleri ile 6DYT'i uygulanmıştır. Vücut ağırlığı ve boy uzunluğu ölçümlerinden Beden Kitle İndeksi (BKİ) hesaplanmıştır. 6DYT sonunda 6 dakika içinde kat edilen mesafe, m/dk cinsinden yürüme hızı ve testin sonundaki Kalp Atım Hızı (KAH) değerleri elde edilmiştir. Katılımcıların sosyoekonomik düzeyleri ve sokakta oyun oynama alışkanlığı ile düzenli sportif katılımın sorgulandığı bir anket formu çocukların velileri tarafından doldurulmuştur. Fiziksel Aktivite ölçümleri sonucunda, Orta şiddetli ve yüksek şiddetli aktivitelerin toplam süresinin (MVPA) okul içi toplam sürenin 101,20 ±17,82 dk/okul günü olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların okul saatleri içindeki ortalama adım sayılarının 6862,87±1583,68 adım/gün olduğu görülmüştür. 6 DYT sonucunda ulaşılan mesafe, 546,67±34,59m olarak ölçülmüştür. Katılımcıların yürüme hızları 91,11± 5,76 m/dk olarak hesaplanmıştır. Veriler, Pearson Korelasyon katsayısı (r) kullanılarak analiz edilmiştir. Buna göre, BKİ ile Yüksek ve çok yüksek fiziksel aktivitelerin oranı ile (r= -0,531.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between physical activity levels and 6 Minute Walk Test (6MWT) in pre-puberty boys. Forty healthy boys, (8.38±0.67 year; BMI 17,4±2.70 kg/m2) were involved in this study. Study was designed in two phases. At the first phase, physical activity parameters were measured by using wGT3X-BT accelerometer in school hours for five days. At the second phase, physical parameters such as height (cm), sitting height cm), leg length (cm) (leg length was calculated from height – sitting height difference in cm) and weight were measured. 6MW distance (m) and walking speed (m/min) were measured by using 6MWT. Heart rates were also measured at the end of 6MWT. Socioeconomic status, children's outdoor playing habits and regular sport participation were questioned to parents by using a questionnaire. At the end of the first phase of measurements, 101,20 ±17,82 min/school day was determined as Moderate to Vigorous Physical Activity (MVPA). Mean step counts during school hours were identified as 6862,87±1583,68 steps/day. 546,67±34,59 m was measured as 6MW distance with 91,11± 5,76 m/min walk speed. Data were analysed by using Pearson Correlation Analysis (r) to determine the relationship among data. Statistical analysis indicated that only few significantly correlations were identified within this study.