Application of Nyström method for the solution of time domain electric field integral equation
Zaman uzamında elektrik alan tümlevsel denkleminin çözümü için Nyström yönteminin uygulanması
  1. Tez No: 383273
  2. Yazar: GÖKHUN SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT SENCER KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekn. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yüzey saçılım problemlerinin elektrik alan tümlevsel denklem (EATD) yöntemiyle çözümü, kaynak noktası ile gözlem noktasının yakın olduğu ya da çakıştığı durumlarda, 3B ikici Green işlevinin tekilliklerinin dikkatli şekilde ele alınmasını gerektirmektedir. Tekilliğin seviyesinin düşürülmesi için ıraksaklık uyumlu temel ve test fonksiyonlarına başvurulabileceği gibi, bu tekillikler direkt olarak analitik tekillik özütleme yöntemleri ile de ele alınabilir. İkinci yöntem daha basit darbe benzeri temel fonksiyonlarını kullanmayı olanaklı kılmasına rağmen yaygın olarak kullanılmamaktadır ve yöntemin zaman bölgesinde kullanımı için hiçbir teşebbüs yapılmamıştır. Bu çalışmada EATD için zaman uzamında yeni bir formülasyon elde edilmiştir. Öz-hücre etkisi, hipertekil tümlevin etkin şekilde ele alınması ile hesaplanmıştır. Hadamard sonlu parça yaklaşımı kullanılarak düzlemsel yüzeylerde hipertekil tümlevler için yeni formüller elde edilmiştir. Aynı yaklaşım düzlemsel olmayan yüzeylerde de hipertekil tümlevler için açık ifadelerin bulunmasında kullanılmış ve bu ifadeler hassasiyeti önemli ölçüde artırmıştır. Yakın hücre etkisi tümlev noktalarının artırılması ve aradeğerleme uygulanması ile hesaplanmıştır. Yeni formülasyon kullanılarak zamanda açık ilerleme (ZAİ) şeması ile mükemmel elektriksel iletken (MEİ) yüzeylerden geçici saçılım problemi çözülmüştür. Analitik sonuçlarla uyum elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Solution of surface scattering problems with electric field integral equation (EFIE) requires careful treatment of singularities introduced by the 3D dyadic Green's function when source and observation points are close to each other or coincide. One may either utilize the divergence conforming basis and testing functions to reduce the order of singularity or directly deal with singularities via analytical singularity extraction methods. The latter method is a not a commonly used one although it enables use of less complicated pulse-like basis functions and no attempt is done to apply it in time domain. In this study a new time domain formulation for EFIE is obtained. Self-cell contribution is evaluated by an efficient treatment of hypersingular integrals. By using Hadamard finite part interpretation new formulas are introduced for hypersingular integrals on planar surfaces. Also same interpretation is used to obtain explicit expressions for hypersingular integrals on nonplanar surfaces and these expressions improve the accuracy significantly. Close cell contribution is evaluated by increasing the number of quadrature points and applying interpolation. Explicit marching on in time (MOT) scheme along with new formulation is applied to solve transient scattering from perfectly electric conductor (PEC) surfaces. Agreement with analytical results is obtained.