54Fe (p,p') ve 54Fe (p,ü) Reaksiyonlarının preequilibrium tesir kesitinin hesaplanması
  1. Tez No: 38333
  2. Yazar: METİN GÜLCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BAŞAR ŞARER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
54 Fe (p,p') ve54Fe (p,a) REAKSİYONLARININ PREEQVILIBRIUM TESİR KESİTİNİN HESAPLANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Metin GÜLCAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1995 ÖZ Bu çalışmada Kalbach tarafından geliştirilen phenomenological bir yöntem kullanılarak 62 MeV'lik protonlarla oluşturulan 54Fe (p,p') ve S4Fe (p,a) reaksiyonlar için preequilibrium tesir kesiti, multistep direct (MSD) ve multistep compound (MSC) bileşenlerinin peq'e katkılan hesaplanmış; MSD bileşenleri, direk nükleon transfer reaksiyonlan ile direk knockout reaksiyonlan içerecek biçimde yan-ampirik olarak hesaplanmıştır. Sistem denge konumuna ulaştıktan sonra yayınlanan parçacıklar için evaporation tesir kesiti hesaplanmıştır. Sonuçlar deneyle karşılaştırmıştır. Bilim Kodu : 404. 04. 01 Anahtar Kelimeler : Preeequilibrium, (MSD) ve (MSC) Sayfa Adedi : 38 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Başar ŞARER
Özet (Çeviri)
CÂLCULA TİON OF THE PREEQUILIBRIUM CROSS SECTIONS FOR MFe (p,p') AND 54 Fe (p,a) REACTIONS (M.Sc. Thesis) GÜLCAN Metin GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1995 ABSTRACT In this study, we calculate preequilibrium cross sections andcontributions of MSD and MSC components to peq. for 54Fe (p,p') 62 MeV and 54Fe (p,oc) 62 MeV reactions using of a phenomenological method which is developed by C. Kalbach.Additional MSD components are calculated semi-empirically that is include direct nucleon transfer reactions and direct knockout reactions.After equilibrated composite nucleus evaporation cross section is calculated for the particle emitted.Results of calculations are compared to experimental data. Science Code. 404. 04. 01 Key Words : Preequlibrium, multistep direct (MSD),multistep compound (MSC) Page : 38 Supervisor : Doç. Dr. Başar ŞARER