Konut alanları planlaması ve politikalarında yerel yönetimlerin rolünün kentsel gelişmeye etkisi
The Role of local goverments in housing-area planning and policies and its effect on urban growth
  1. Tez No: 38335
  2. Yazar: EMEL AKIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHRİ ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
KONUT ALANLARI PLANLAMASI VE POLİTİKALARINDA YEREL YÖNETİMLERİN ROLÜNÜN KENTSEL GELİŞMEYE ETKİSİ Yüksek Lisans Tezi Emel AKIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1995 ÖZ Ülkemizde yapılan çalışmalarda konut sorununun varlığından söz edilmektedir. Bu sorunların başında konut açığı gelmektedir. Sorunların çözümlerinde de belediyelerin kentsel toprak üretmeleri ve konut alanlarına yatırım yapmaları gerektiği vurgulanmaktadır. Ülkemizde gerçekten konut açığının olup olmadığı, belediyelerin önerilen bu görevleri yerine getirip getiremeyecekleri sorulanna bu araştırma ile yanıt aranmaktadır. Belediyeler içinde bulundukları sosyo ekonomik sistemde üstlendikleri sermaye birikimine katkı işlevini kentsel rant yaratarak ve bu rantı paylaştırarak yerine getirmektedirler. Konut alanlarındaki faaliyetleri de bu işlev çerçevesinde yer almakta; kamu yararı, şehircilik ilkeleri gözetilerek yapılan planlar amacına ulaşamamakta; kent gelişmesi, planların doğrultusunda değil, baskı gruplarının çıkarları yönünde gelişmektedir.
Özet (Çeviri)
VI THE ROLE OF LOCAL GOVERNMENTS IN HOUSING-AREA PLANNING AND POLICIES AND ITS EFFECT ON URBAN GROWTH M.Sc. Thesis Emel AKIN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ABSTRACT Studies carried out in the field of city planning have centered around the housing problem in Turkey. So-called housing shortage is mentioned as the major housing problem. Those who hold the opinion emphasize that municipalities should provide urban land within cities and that they should invest in housing areas to solve the problem. This thesis investigates if there is housing shortage in our country and if municipalities can fulfill the tasks suggested. In fact, municipalities, in the present socio- economical system, successfully carry out the task of contributing to the capital accumulation by forming and distributing land values within cities. The activities of municipalities in housing areas, therefore, are against the public interest and the plans respecting the principles of urbanization are never put into practice. As a result, the city grows in favour of pressure groups, not according to ideal plans.