Türkiye'de bucak yönetimi
Administration of subdistrict in Turkey
  1. Tez No: 383387
  2. Yazar: HÜLYA ÖZÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Yönetsel yapısı içinde yerel yönetimlerle merkezi yönetim arasında uzun yıllar köprü görevi gören ve önemli işlevler üstlenen bucak yönetimlerini konu almaktadır. Tarihsel süreç içinde ülke arazisinin yönetsel bakımdan bölümlenmesinde bucak yönetiminin konumu ve işlevsiz hale gelmesindeki nedenler çalışmanın konu kapsamını oluşturmaktadır. Bucak yönetimleri, kanun ve nizamın, en küçük ünite olan köylere ulaştırılmasına aracı olmuş, üst yönetsel kademelerden aldıkları emirlerin yerine getirilmesinde ve uygulanmasında büyük çaba sarf etmişlerdir. Böyle olmakla birlikte, bu yönetsel kademenin işleyişinde bazı aksamalar meydana gelmiş ve zamanla işlevsiz hale gelmişlerdir. Bucak yönetimlerinin işlevsiz hale gelmesiyle dağınık ve küçük birimler halinde bulunan kırsal yerleşmelere götürülecek hizmetlerin dağılımında birçok problemler çıkmıştır. Problemlerin çözümü için devlet tarafından rasyonel bir hizmet politikasının uygulanması için gereken çalışmalar başlatılmıştır. Bu bağlamda 1970'li yıllarda kırsal alanlara götürülecek hizmetlerin yer alacağı yerleşim merkezlerinin seçimi gündeme gelmiş ve bucak modeline benzer proje önerileri geliştirilmeye başlanmıştır. Bu bağlamda uygulamaya konulan“merkez köy”ve“köy-kent”projeleri ile teşkilatlı bir bucakta bulunan hizmet birimlerinin merkez olarak seçilmiş yerleşmelerde yer alması öngörülmüşse de kaynak yokluğu nedeniyle projelerin uygulamaları sınırlı ölçekte kalmıştır. İşlevsiz oldukları halde bucakların halen Yönetsel kademelenme içindeki yerlerinin korunmuş olması tartışma konusudur. 6330 Sayılı Kanunla yönetsel alanları bütünüyle büyükşehir belediyelerinin hizmet alanı haline getirilen 30 ilde bucak teşkilatlarının kaldırılması, diğer 50 il için herhangi bir düzenleme yapılmaması il yönetimiyle ilgili farklı uygulamalar getirmiştir. Bucak yönetiminin tüm yönleriyle ele alındığı bu çalışma ilgili disiplinler katkı sağlayabilirse, amacına ulaşmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The study focuses on subdistrict administrations, within the scope of Turkish administrative structure, that have long been functioning as a bridge between local administrations and the central administration and have crucial obligations. The content of the study is the place of subdistrict administration in administrative distribution of the home land and reasons for disfunctioning throughout history. Subdistrict administrations have had an intermediary role in spreading law and order to villages, the smallest units, and have made great efforts to follow and carry out orders of top administrative units. However, there have been certain failures in this administrative unit functioning and they have become inefficient over time. As a result of disfunctioning of subdistrict administrations, a lot of problems arose in the distribution of services to be transmitted to rural settlements in small, uneven units. Studies to apply a rational service policy by the government to settle the issues started. In this context, in the 1970s, selection of centers where services to be transmitted to rural areas would take place was on the agenda and pilot projects similar to the subdistrict model were developed. Although it was envisaged, with the“central village”and“village-town”projects implemented within this scope, that service units in an organized subdistrict would take place in the selected centers, project implementations were restricted due to lack of sources. It has been a controversial issue that subdistricts have maintained their role in administrative hierarchy despite disfunctioning. Removal of subdistrict organizations in 30 provinces which were previously turned into service areas of metropolitan municipalities by law no: 6330 and lack of rearrangements in the other 50 provinces have led to different practices in provincial administration. If the present study that covers subdistrict administration in every aspect can contribute to the related disciplines, the predefined aim will be achieved.