Bir hukuki işlem türü olarak idari işlem
Administrative act as a legal transaction
- Tez No: 383413
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARTUK ARDIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İdari işlem idarenin en önemli faaliyet aracıdır. Gelişmekte olan bir hukuk dalı olarak idare hukukunda kamu gücü gözetilerek kendine özgü bir işlem teorisi oluşturulmuştur. Ancak ifade etmek gerekir ki idari işlem de nihayetinde bir hukuki işlemdir ve hukuki işlem bakımından geçerli olan esaslar mahiyetine uygun düştüğü müddetçe idari işlemler için de uygulama alanı bulacaktır. Çalışmada idari işlem, idari işlemin tamamlanması ve yürürlüğe girmesi, idare hukuku yazınında bugüne dek yapılan açıklamalar eşliğinde bu bakış açısıyla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Administrative act is the most significant means of administrative function. Being a developing branch, in administrative law, a unique theory of administrative act is created by concerning public power. However, it must be stated that administrative act is ultimately a legal transaction. Therefore, general principles of legal transactions could be applied to administrative acts also as long as these principles suit the nature of administrative law. In my thesis, completion and entering into effect of administrative acts and notion of administrative act are handled in the light of administrative law doctrine.