Türkiye'de su kaynakları yönetiminde yeni bir yönetim yapısı
The New administrative structure on water resources management in Turkey
- Tez No: 39705
- Danışmanlar: PROF.DR. İ. ETHEM GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada, içmesuyu kaynaklarının yönetimi incelenmiştir. Bu amaçla öncelikle Türkiye' de uygulanmakta olan ilgili kanunlar ve yetkili kurumlar ele alınmıştır. Daha sonra çeşitli ülkelerin yasal ve idari yapılarına yer verilmiştir. Ayrıca bu ülkelerin su kaynaklarım koruma stratejileri ortaya konmuştur. Bu temel bilgilerin yardımıyla içmesuyu kaynaklarının yönetiminde Türkiye' de uygulanmakta olan kanunlar ve yönetimlerin yetersiz kaldığı ve yeni bir yönetim anlayışı ile yeni bir yapılanma yoluna gidilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Diğer ülkelerin uygulamalarından yola çıkılarak Türkiye için yeni bir idari yapı tanımlanmıştır. Buna göre, Çevre Bakanlığı' na bağlı,mali ve idari özerkliğe sahip“ Havza Yönetimi Genel Kurulu ”ve“ Havza Yönetim Kurumu ”adı altında yeni bir idari yapının oluşturulması önerilmektedir. Bu idari yapının esasım havza bazında yönetim anlayışı oluşturmaktadır. Türkiye ' de içme ve kullanma suyu temininde önem taşıyan su kaynaklan gözönüne alınarak ülke genelinde her bir havzada aynı yönetim yapısının oluşturulması önerilmektedir. Havza yönetiminde havzayı kullanan tüm tarafların kararlara katılımı ve temsili esas alınmıştır. Sonuç olarak planlanan idari yapının hukuksal ve kurumsal olarak incelenmesi hedeflenmiştir. vn
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE NEW ADMINISTRATIVE STRUCTURE ON WATER RESOURCES MANAGEMENT IN TURKEY Water resources management have become very important in recent years. In this study, the administrative and legal management of the water resources in Turkey and in some European countries are reviewed. The new water management approach for Turkey are suggested. In this framework, at first, Turkey1 s existing legal and administrative structure are observed. Measures to prevent water pollution have been incorporated in numerous laws, regulations and directives. In relation to the water management, authorised bodies and national laws, regulations and directives are examined in Chapter 2. The relationship between authorised bodies and national laws, regulations and directives are given below : - The Ministry of Agriculture and Village Work - Village Act - Waterborne Animal Life Act - Agriculture Reform Act in Irrigational Area - Village Drinking Water Act - The Ministry of Interior Works - Village Act - Water Act - The Ministry of Justice - Village Act - Harbours Act - The Ministry of Health - Water Act - Sanitation Act - The Ministry of Forest - Forest Act - The Ministry of Environment - Environment Act - Water Pollution Control Regulation vui- The Ministry of Public Works - Settlement Act - Ground Water Act - Illegal Settlement Act - Bosphorus Act - Coast Act - The Ministry of Natural Resources and Energy - Mine Act The latest law on the protection of the environment is Environment Act which is passsed in 1983. In accordance with this act, Water Pollution Control Regulation is drawn up in 1988. Water Pollution Control Regulation was designed to gather the diverse aspects of water pollution in a multi purpose form. However there is an ambiguity in the application of this regulations. Mentioned above bodies have been authorised to legislate on the environment and these bodies have prevented the implementation of a centralised bodies. Each bodies have concerned themselves only with those aspects relating to the enforcement of their own regulations. There is an interference between these bodies on the implementation of the mentioned above regulations and directives. This has lead Turkey to create a new water management approach to prevent water resources from pollution. In this framework, so called“ General Council of Basin Management ”and“ Basin Management Administration ”which are under Ministry of Environment are suggested to protect the water resources. These bodies' responsibilities are defined in Chapter 4. The new water management authority for Turkey is shown shematicaly in figure 1: IX= il c c c a q o a a c o '?§.a 8P o c s ti 9 c 1 u, 3 >.c CL, £ § s J Si O o t, i- c o 1 CO -** U C u S '21 js ^ s tx E o. c "*3 r j Q