Probit analiz
Probit analysis
  1. Tez No: 38345
  2. Yazar: AHMET GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMRA ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
PROBİT ANALİZ (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet GÜR GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1995 ÖZET Bu çalışma, biyolojik ve zirai araştırmalarda kullanılan, istatistik kuramının normal dağılıma dönüştürme yöntemlerinden probit analizin uygulanması ve sonuçlarının yorumlanmasını kapsamaktadır. Alti bölümden oluşan bu çalışmanın giriş kısmında metodun tarihsel gelişimi, birinci bölümde, deneklerin tolerans dağılımının normal dağılıma yaklaşımı, probit dönüşümün, normal dağılım eğrisinden yararlanarak yapılışı ve sigmoid bir eğrinin, dönüşüm yardımıyla düz doğruya indirgenişini içermektedir, ikinci bölümde, verilerin nelerden oluştuğu, analizin pratik olarak uygulanışı ve probit regresyon çizgisinin nasıl çizildiği gösterilmiştir. Üçüncü bölümde ise, grafiksel yöntem ve en çok olabilirlik yöntemi anlatılmakta, verilerin analizi ve sonuçların yorumu içerümektedir. Dördüncü bölümde, zirai verilerde doğal ölümü de kapsayan Abbott'un formülü kullanılarak, parametrelerin en çok olabilirlik yaklaşımıyla uygun tahminlerin elde edilmesi ve yorumlanması kapsanmaktadır. Beşinci bölümde ise, bir ilacın farklı sıcakbklardaki etkilerinin birbirleriyle karşüaştinlması, nisbi tesirlerin bulunması ve yorumlanması içerilmektedir. Bilim kodu: 4060200 Anahtar kelimeler : Probit Analiz, Probit Dönüşüm, Grafiksel Yöntem, En Çok Olabilirlik Yaklaşımı, Nisbi Tesir. Sayfa adedi: 105 Tez yöneticisi : Doç. Dr. Semra ERBAŞ I
Özet (Çeviri)
PROBİT ANALYSIS (M. Sc. Thesis) Ahmet GÜR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1995 ABSTRACT In this study, a practical aspect of the probit analysis - a statistical method used for approximation to normal distribution, and an evaluation of its results have been presented as applied in the biological and agricultural researches. This study consists of six sections: A historical outline of the probit method has been included at the introduction. In the first section, approximation of the distribution of subjects' tolerances to the normal distribution; probit transformation using the normal distribution curve; and, transformation of the normal sigmoid curve to a straight line through this conversion have been covered. In the Section Two, the contents of the data and a practical application of the analysis have been outlined and it is described how to fit the probit regression line. In the Third Section, the graphical and the maximum likelihood methods, used for parameter estimation, have been explained in order to analyze the data and to evaluate the results. The Fourth Section contains the proper estimations of parameters obtained through the maximum likelihood approach, using the Abbott's formula, which also includes natural deaths for the agricultural data, and their evaluation. And, in the Fifth Section, a comparison of the effect of a poison in three different heats, their relative potencies and comments are included. Science code : 4060200 Keywords : Probit Analysis, Probit Transformation, Graphical Method, Maximum Likelihood Approach, Relative Potency. Number of pages : 105 Adviser : Doç. Dr. Semra ERBAŞ II