Kamu düzeni kavramının dirlik ve esenlik unsuru
Well-being and peace elements of the public order concept
  1. Tez No: 383485
  2. Yazar: HÜLYA ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARTUK ARDIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kamu düzeni kavramının dirlik ve esenlik unsuru adlı bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde öncelikle soyut bir kavram olan ve hukuksal bir nitelik taşımayan kamu düzeni kavramının anlamı ve unsurlarına değinilecektir. Daha sonra, bu unsurlardan biri olan ve çalışmamızın ana konusunu oluşturan dirlik ve esenlik unsurunun idare hukuku müessese ve kuralları içindeki yeri incelenecektir. Pozitif hukukta, kamunun dirlik ve esenliğini bozabilecek tutum ve davranışlar hakkında yalnızca gürültü ve toplantı ve gösteri yürüyüşleri ile ilgili ayrıntılı düzenlemeler bulunmaktadır. Zira, bireylerin kamu düzenini olumsuz şekilde etkileyebilecek nitelikteki tutum ve davranışlarının önceden tamamıyla düzenlenmesi mümkün değildir. Bu bağlamda kanunkoyucu bu konuda genel ilke ve esasları koymakla yetinmiştir. Dolayısıyla bu alan daha ziyade kolluk makamlarının işlem ve eylemleriyle şekillenmektedir. Buna karşın kolluk makamlarının bireylerin temel hak ve özgürlükleri üzerinde sınırsız bir şekilde tasarrufta bulunulması düşünülemez. Bu çerçevede ikinci bölümde öncelikle gürültü ve toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin dirlik ve esenlik unsuru üzerindeki etkileri, daha sonra kolluk eylem ve işlemleri ve bunların sınırları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This study which is named well-being and peace elements of the public order concept consists of two parts. In the first section, primarily it will be discussed meaning and elements of public order which is a notional concept and has not a legal nature. Followed by the place of the well-being and peace concept in the institutions and rules of administrative law will examine as the main subject of this study. On the positive law, there are only detailed regulations regarding noise, meetings and demonstrations which are one of the attitudes and behaviors that can disrupt the public well-being and peace. Since attitudes and behaviors of individuals that may adversely affect to the public order can not be held entirely in advance. In this context, the legislator contents to lay down general principles and procedures in this regard. Consequently, this area has been shaped by the process and actions of the law enforcement authorities. However it is not possible to think that law enforcement authorities has unlimited rights on the fundamental rights and freedoms of the individuals. In this context, in the second part of the study, effects of noise, meetings and demonstrations on the well-being and peace will be examine and then law enforcement actions and operations and their boundaries will be investigated.