Türkiye Muhasebe Standartları kapsamında TMS 18 Hasılat Standardı ve TMS 21 Kur Değişimlerinin Etkisi Standardının incelenmesi: Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Emet Bor İşletmesi uygulaması
Analysis on TAS 18 on Revenue and TAS 21 on Effects of Changes in Foreign Exchange Rate within the Scope of Turkish Accounting Standards: Application in Eti̇ Maden Emet Boron Works
  1. Tez No: 383715
  2. Yazar: AYŞE BAŞAK GÜREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Tüm dünyada ortak bir muhasebe dilinin oluşturulması için uluslararası muhasebe standartları oluşturulmuştur. Avrupa Birliği, birliğe üye ve aday olan tüm ülkelerden bu standartlara uyum sağlamalarını talep etmiştir. AB'ye adaylık sürecinde olan Ülkemizde de bu standartlar 2005 yılından itibaren uygulanmaya başlanmıştır.Bu çalışmada, TMS 18 Hasılat Standardı ile TMS 21 Kur Değişimlerinin Etkisi Standardı incelenmiş, bu standartlara göre işletmelerin elde ettiği hasılatın ne şekilde muhasebe kayıtlarına alınması gerektiği ortaya konmuştur. Bu standartlara göre vadeli satışlardaki vade farkları ile yurtdışı satışlardan doğan kur farkları satış tutarından ayrıştırılarak kayda alınmalıdır. Bu çalışma, Emet Bor İşletmesinde hasılatı oluşturan unsurların bu standartlara göre nasıl kaydedileceğini göstermek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda çalışmanın uygulama bölümünde işletmenin Tekdüzen Hesap Planı'na göre yapmış olduğu ve söz konusu bu standartlara göre yapması uygun olan kayıtlara yer verilmiş, işletmenin 31.12.2013 tarihli gelir tablosunun hasılat kısmı TMS'lere göre yeniden düzenlenmiştir
Özet (Çeviri)
International accounting standards are created in order to establish a common accounting language all over the world. European Union demands all member and candidate states to comply with such standards. As a candidate state for EU, Turkey began to implement relevant standards as of 2005. Hereby study analyses TAS 18 on Revenue and TAS 21 on Effects of Changes in Foreign Exchange Rate, and puts forth how the revenues, generated by companies, should be entered in accounting records pursuant to these standards. According to the mentioned standards, the late interest in forward sales and the exchange difference due to exports should be accounted separately from sales amount. The present study seeks to reveal how the items, which constitute the revenues in Emet Boron Works, are processed as per relevant standards. For this purpose, the chapters on implementation treat both accounting records by the company in line with uniform plan and those it should apply pursuant to abovementioned standards. Accordingly, the revenue section in 31.12.2013 dated income statement of the company is reconstructed according to the TAS