İnşaat taahhüt işletmelerinde TMS 18 standardı ve uygulaması
As 18 standard and application in construction contracting companies
  1. Tez No: 578515
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnşaat sektörünün yapısı gereği yıllara yaygın inşaat ve onarım işlemlerinde işin başlaması ve tamamlanmasının farklı dönemlerde olması Türkiye Muhasebe Standartları (TMS) ve Vergi Usul Kanunu (VUK) açısından muhasebe uygulamalarının da farklı bir yapıda olmasını kılmaktadır. Tek Düzen Hesap Planı'na uygun bir şekilde yapılan muhasebe kayıtları vergi usul kanununa göre, tamamlanma yöntemi kullanılmaktayken, TMS 18 Hasılat Standardı ve TMS 11 İnşaat Sözleşmeleri Standardında ise tamamlanma yüzdesi yönteminin kullanılmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, inşaat taahhüt işlerinin TMS 18, TMS 11 ve VUK kapsamında muhasebe uygulamalarındaki farklılıklarının incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda inşaat taahhüt işlerinin muhasebeleştirilmesi ve raporlanması konusunda örnek olaylar kapsamında incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, yıllara yaygın inşaat ve onarım işlemleri konusunda TMS 11 İnşaat Sözleşmeleri standardından farklı olarak TMS 18 hasılat standardına göre, inşaat taahhüt işlerinde hasılat gerçeğe uygun şekilde kaydedildiği, ancak maliyet hesaplama konusunda ise herhangi bir değişiklik bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The beginning of the work in the construction and repair operations for the years due to the structure of the construction industry and completion of that in different periods of Turkey Accounting Standards (TAS) and Tax Procedure Law (TPL) in terms of accounting practices are also bristle to be a different structure. In accordance with the Uniform Chart of Accounts, accounting records are used in accordance with the tax procedural law, while the completion method is used, while the IAS 18 Revenue Standard and IAS 11 Construction Contracts Standard require the completion method to be used. In this context, the purpose of this study is to examine the differences in accounting practices in accordance with IAS 18, IAS 11 and TPL. For this purpose, it has been examined within the scope of case studies on the accounting and reporting of construction contract work. As a result of the study, according to IAS 18 Revenue Standard, according to IAS 18 Revenue Standard, it is determined that the construction contracting works are recorded in accordance with the IAS 11 Construction Contracts standard, but there is no change in the cost calculation.