537 Numaralı Karahisar-ı Sâhib Sancağı Şer'iyye Sicili: 1140-1142 H. / 1727- 1729 m.
No. 537 Karahi̇sar-i Sâhi̇b Region's Sharia Court Record: 1140-1142 H. / 1727- 1729 m.
  1. Tez No: 383733
  2. Yazar: ERHAN ŞOLA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Kadıların tuttuğu zabıtlar olan Şer'iyye Sicileri'ne, merkezden gelen resmi belgeler ve mahkemeye intikal eden meseleler kaydedilmiştir. Bu bakımdan Şer'iyye Sicilleri Osmanlı tarihinin önemli arşiv kaynakları arasındadırlar. 537 numaralı Karahisar-ı Sâhib Şer'iyye Sicili 1140-1142 (M.1727-1729) yılları arasında tutulan bir sicildir. Bu sicilin ihtiva ettiği belgeler dönemin ve bölgenin genel, iktisadi, askerî ve hukukî tarihi ile sosyo-kültürel yapısı ve idari teşkilatı hakkında bilgiler ihtiva etmektedir.
Özet (Çeviri)
Offical documents from center and the issues reffered to court were written down at Sharia Court Register which was records held by muslim judges. In this respect Sharia Court Records are important sources of archive at the history of the Ottoman. No. 537 Karahisar-ı Sahib Sharia Court Record is a register kept between M. 1727-1729. The register comprises of the documents that contain the economic, military and legal history and socio-cultural structure and adminstrative organization of the period and the region.