İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi kapsamında risk değerlendirmesi: Sağlık sektöründe bir uygulama
Occupational health and safety management system under risk assessment: An application in the health sector
  1. Tez No: 383968
  2. Yazar: SEVDE KILCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Mehmet Fehmi ÖZGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gediz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Günümüzde insan zamanının büyük bir çoğunluğunu iş ortamında geçirmektedir ve işyerinde mutlu olduğu sürece verimi de artış göstermektedir. Bu sebep ile çalışanların işyerlerinde sağlıklı ve güvenli bir ortama sahip olmalarındaki önem günden güne artmaktadır. İş güvenliği, çalışma ortamlarının daha iyi ve sağlıklı bir hale dönüştürülebilmeleri için sistemli ve programlı bir şekilde üretim süreci esnasında oluşabilecek tehlikelerden, sağlığa zararlı olabilecek koşullardan arındırılması olarak tanımlanabilir. Hukuk, ekonomi, sosyal politika, davranış bilimleri, ergonomi, tıp, çeşitli mühendislik bilimleri, istatistik, matematik gibi disiplinlerden de yararlanmaktadır. Temel taşının insan olduğu iş güvenliği, tüm çalışanların en temel hakkıdır. Yalnız iş güvenliği dendiğinde, sadece çalışanların değil; işletmenin ve üretimin de güvenliği düşünülmelidir ki bu üç faktörle ilgili çalışmalar tamamlandığında iş yerinde çalışanlar için tam bir güvenli ortam oluşturulsun. İşyerleri ve hatta günlük yaşantımızda bulunduğumuz çevremiz tehlikelerle ve bu tehlikelerin neden olabileceği risklerle doludur. İşte karşı karşıya kaldığımız bu bazen bize zarar vermeyecek önleyici tedbirlerle güvenli hale getirilmiştir. Bu nedenlerle bizler onları kendimiz için bir risk olarak algılamamaktayız. Risk değerlendirmesi çalışmalarında işte bu güvenlik donanımlarının yeterli olup olmadığı ile yeterli değilse alınması gerekli yeni önlemlerin neler olduğunun tespiti için yapılan çalışmaların bir bütünüdür. Bu proje; İş Güvenliği ve Sağlığı Tezli Yüksek Lisans Programı kapsamında anlatılan risk analizi yöntemlerinin incelenmesi ve pratiğe dökülmesini amaçlar. Bu doğrultuda, özel bir hastanenin tıbbi patoloji laboratuvarında Fine Kinney Yöntemi kullanılarak risk değerlendirmesi yapılmıştır. Laboratuvarın tüm süreçleri incelenmiştir. Laboratuvarda saptanan riskler, bu riskler karşısında alınmış önlemler ve alınması gereken önlemler risk değerlendirme raporunda aytıntılı olarak yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays people spend the majority of the business environment and increasing the efficiency of time as long as happy in the workplace. This is why working in the workplace is increasing day by day, the importance of having a healthy and safe environment. Job security, better working environments and to be able to convert it to a healthy system and programmed manner of hazards that may occur during the manufacturing process can be defined as free from conditions that may be harmful to health. Law, economics, social policy, behavioral science, ergonomics, medicine, various engineering sciences, statistics, benefit from disciplines such as mathematics. Cornerstone of people that safety is the most basic right of all employees. When called lonely job security, not just employees; operation and production of the security should be considered in these studies are completed, the three factors created a safe environment for employees complete work. Businesses and even the danger we are in our daily lives and our environment is fraught with the risk of these hazards may cause. Here we face these were sometimes made safe with us not to harm preventive measures. For these reasons we are algılamamakt as a risk for them ourselves. Risk assessment is a set of studies to be sufficient if there is not enough of this safety equipment is in working order to establish whether there is what the new measures needed. This project; Investigation of Occupational Safety and Health Master's Degree Program in the risk analysis methods and aims to put into practice. In this respect, a private hospital's medical pathology was performed using the FINE Kinney risk evaluation method in the laboratory. All processes were studied laboratory. Risks identified in the laboratory, precautions should be taken and measures taken against these risks are included in the risk assessment report.