Türkiye'de kadın istihdamı ve sağlık sektöründe çalışan kadınlara ilişkin hukuki düzenlemeler
Women in Turkey for women worki̇ng in health sector employment and legal arrangements
- Tez No: 383985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN GÜRPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kadınların yoğun bir şekilde yer edindiği sektör olan sağlık sektörü, neoliberal politikaların kapsamında özelleştirme süreci geçirmektedir. Sağlık sektörünün gün geçtikçe ticari bir hal almasıyla beraber bu durumun sağlık çalışanları üzerindeki etkileri son derece ciddi boyutlara ulaşmaktadır. Sağlık hizmetlerinde cinsiyete yönelik gerçekleşen ayrışmanın önemli sebeplerinden bir tanesi de toplumsal cinsiyete konu olan ev işlerinin gerçekleştirilmesi ya da en azından örgütlenmesi rolüyle bağlantılıdır. Özellikle kadın doktorların nöbeti bulunmayan çalışma düzenini seçmesi, genel olarak birinci basamakta ya da dahili klinikler içinde yoğunluk kazanması bu kadınlık rolünü devam ettirebilmeleri amacıyla olmaktadır. Türkiye'de hayata geçirilen dönüşüm süreciyle beraber ortaya çıkan tablo, sağlık çalışanlarının kamu, özel, kadrolu ve taşeron diye ayrılmadan belli bir çatı altında örgütlenmesini zorunlu yapmaktadır. Sağlık emek örgütlerinin kadın çalışanları koruyan, katılımlarını arttıran ve onlara özel yaklaşımlar gösteren yaklaşımlarda olması, örgütlenmesinin kilit noktası durumundadır. Anahtar Kelimeler : Sağlıkta Çalışma İlişkileri, Kadın İşgücü, Sağlık Sektörü
Özet (Çeviri)
An intensive sectors where women find a place in the health care sector, the scope of neo-liberal policies of privatization process is undergoing. Receive a state of the health sector by the day along with commercial health workers on the effects of this condition is extremely serious reach. Some regard to gender segregation in health care is one of the important reasons of gender that are subject to the realization of household chores, or at least are associated with the role of the organization. Especially women working order without doctor to choose the seizure, generally in primary care or internal medicine clinics to gain intensity in order to be able to continue this role is female. The transformation process implemented in Turkey together with the emerging picture of health workers in the public, private, staff and subcontractors as required without leaving a certain organization operate under one roof. Labor organization that protects the health of the women workers, specific approaches to increasing the participation and showing them to be in approach, organization is the key point of the case. Key Words : Health Labour Relations, Female Labor, Health Sector