Çalışma hayatında stres ve stresle mücadele
Working life stress and combat stress
- Tez No: 383996
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Stres yaşamın her anında bireyi fiziksel, sosyal, psikolojik ve davranışsal yönden etkileyen kontrol edilemediği takdirde ruhsal çöküntü yaratan, bazı hastalıklara yakalanmaya zemin hazırlayan bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireylerin hayatlarında meydana gelen herhangi bir olay, değişiklik, gelişme, yaşanan çatışma veya anlaşamama durumları stres oluşturmaktadır. Bireyler yaşadıkları bu olaylar karşısında stresle karşı karşıya kalmakta; bunun sonucunda farklı tutumlar geliştirmekte ve farklı mücadele yöntemleri sergilemektedir. Çalışma hayatı da stres faktörlerini barındıran bir ortamdır. Günlük hayatın ortalama üçte birinin geçirildiği iş yerleri, olumlu ya da olumsuz etkileriyle bireylerin yaşantısında önemli bir yer tutmakta ve bireylerin ruh sağlığını derinden etkilemektedir. Günümüzde bireyler; bireysel, örgütsel ve çevresel kaynaklar sebebi ile stresle karşı karşıya kalmaktadır. Bu doğrultuda, bireyde stres yaratan faktörler; kişilik yapısından, genel çevre unsurlarından ve çalışma hayatının niteliğinden kaynaklanmaktadır. Bu durum; isteksizlik, ümitsizlik, ruhsal çöküntü, kötü alışkanlıklar, fizyolojik ve zihinsel fonksiyon bozuklukları gibi bireysel sonuçlar yanında, performans kaybı, devamsızlık ve düşük verimlilik gibi çeşitli örgütsel sonuçlar da ortaya çıkarmaktadır. İş görenlerin performans ve verimliliklerinin üst düzeyde tutulması açısından stresin, bireyler üzerindeki etkisi önemlidir. Kontrol altında tutulması ve iyi yönetilmesi gereken bir duygu durumu olan stres, dolaylı olarak örgütün amaçlarına ulaşmasına engel teşkil etmektedir. Bu engeli ortadan kaldırmak veya en azından etkisini azaltmak için stresle mücadele etmek, stresi yönetmek gerekmektedir. Bu çalışmada, çalışma hayatında stres kaynakları, ortaya çıkardığı sorunlar ve mücadele etme yöntemleri teorik olarak değerlendirilmeye çalışılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Stres, çalıĢma hayatında stres, stres kaynakları, stres sonuçları, stresle mücadele
Özet (Çeviri)
Stress comes to our life as a factor which effects a person physically, socially, psychologically and behavioral and when not controlled generates meltdowns and prepares a base to emerge diseases. Any event, change, development, a conflict or disagreement situtations occuring in the lives of individuals constitute stress. Individuals facing stress by living in these situations, consequently develop different attitudes and exhibit different fighting methods. Working life is an environment that hosts the stress factors. The average one-third of daily life is passed in workplaces, and takes an important place in the life of individuals and profoundly affects the mental health of individuals. Nowadays individuals face with stress with reasons of individual, organizational and environmental sources. In this context, the factors causing stress in individuals are due to the personality structure, the overall environment and the quality of his work life. This condition causes individual results such as reluctance, hopelessness, emotional distress, bad habits, physiological disorders and mental functions and in addition it reveals performance loss, absenteeism and low productivity in various organizational results. The effect of stress on individuals is important to keep a high level of performance and efficiency of the employee. Stress which is a mood that should be kept under control and managed –well; acts as a barrier to achieve the goals of the organization. To eliminate this obstacle, or at least to reduce the effects of stress, managing stress is required. In this study, sources of stress in working life, the troubles it caused and methods of combating these problems are tried to be theoretically evaluated. Key Words : Stress, work-related stress, sources of stress, stress results, combat stress