Stres ve stresle mücadele yöntemleri
Stress and stressing methods
- Tez No: 589795
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Beykent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Teknoloji ve modernleşme süreciyle artan stres; hem bireyin yaşamında hem de çalışma hayatında oluşturduğu sonuçlar itibariyle üzerinde durulması gereken bi süreçtir. Teknolojinin ve değişen toplumların her geçen gün farklı bilgiler ortaya çıkarması, bireyin yaşadığı çevrenin sürekli değişen ve daha göçmen olması stres yaşanılacak durumları da beraberinde getirmektedir. Bireylerin yaşantılarında beklentilerin artmasıyla birlikte her geçen gün hayat şartları bireyleri daha fazla zorlamakta, zorlanışların oluşturduğu farklılıklara ve strese maruz kalmaktadır. Stresin oluşturduğu faktörlerle bireyler hızlı hareket etme mecburiyeti duyma ve oluşan değişikliklere uymak zorunda olduğu toplumlara sebebiyet vermektedir. İnsanların yaşadığı uyum sorunları ve kapasitelerinden fazla iş yükü yaşamaları stres ortamı oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Çalışma hayatında bulunan bireyler işin performansını, verimini ve kendi etkinliğini ciddi ölçüde etkileyen stres ile başa çıkma sürecini yönetebilmeyi sağlamalıdır. Bundan dolayıdır ki stres ile yaşamayı ve stresle mücadele edebilmek için uygun yöntemlerin hem işveren hem de çalışanlar açısından mutlaka öğrenilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada stres ve stresle mücadele yöntemleri teorik olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Increased stress through technology and modernization process; It is a process that needs to be emphasized in terms of the results it creates both in the life of the individual and in the working life. The fact that technology and changing societies reveal different information with each passing day, and that the environment in which the individual lives are constantly changing and more immigrant brings stressful situations. With the increasing expectations in the lives of individuals, the living conditions of the individuals are forced more and more and they are exposed to the differences and stress caused by the difficulties. With the factors created by stress, individuals are obliged to act fast and cause societies where they have to comply with the changes. The adaptation problems experienced by people and their workload exceeding their capacities pave the way for a stress environment. Individuals in the working life should be able to manage the process of coping with stress, which seriously affects the performance, efficiency and efficiency of the work. Therefore, it is necessary to learn the appropriate methods both for employers and employees in order to live with stress and to fight against stress. In this study, the methods of stress and the methods of struggle against stress have been evaluated theoretically.