Türkiye'de markalaşmanın sosyal medya üzerindeki etkileri
The interaction between branding and social media
  1. Tez No: 384005
  2. Yazar: İBRAHİM ÇOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Markalaşma, günümüzde tüketicilerin satın alma tercihlerini daha fazla etkilemeye başlamıştır. İşletmeler yoğun rekabet ortamında tüketicilerin akıllarında kalabilmek ve rakiplerinden farklılaşıp piyasada daha öne geçebilmek amacı ile çeşitli markalaşma çalışmaları oluşturmakta ve bu çalışmaları da farklı ortamlarda gerçekleştirmeye başlamışlardır. Bu çalışmaları yeni iletişim kanallarından olan sosyal medyada da gözlemlemek mümkündür. Bu çerçevede yeni gelişen sosyal medya ağları işletmelere çok önemli ve etkin bir ortam sunmaktadır. Sosyal medya üzerinde markalaşmadaki amaç, marka imajı ve kişiliği vasıtasıyla tüketicilerle sağlıklı ve yoğun olarak iki yönlü iletişime geçerek tüketiciler üzerinde marka farkındalığı oluşturmak ve markalı ürün bilincini kullanarak tüketicilerin satın alma tercihlerine yön verebilmektir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de markalaşmanın sosyal medya üzerindeki etkilerinin nasıl olabileceğini araştırmaktır. Sosyal medya üzerinde işletmelerin reklâm, markalaşma ve tanıtım faaliyetleri gibi zihin yönlendirme ve tüketici davranışlarını kontrol etme amacı sayesinde, tüketiciler üzerinde ne şekilde yeni tüketim alışkanlıkları ve satın alma tercihleri geliştirilebileceğini göstermektir. Anahtar Kelimeler : Marka, Markalaşma, Sosyal Medya, TüketiciDavranış Modelleri, Reklâm
Özet (Çeviri)
Branding is becoming more influencial on the consumer behavior of purchasing. In the current high competitive market, companies have started to invest more on branding to differentiate and to be more visible to consumers. Companies have started branding activities on different media. The same understanding is also applicable on social media as a new communication channel. From this angle; the new channel social media is providing a very effective and important environment for companies. The main goal for branding on social media is to create brand awareness in the consumers' mind, by having a healthy and significant two way communication with the brand image and identity and to guide the purchasing decision with the branded products concept. The goal of this study is to research the affect of branding on social media in Turkey. And to explain how companies can create new consumer behaviors and new purchasing preferences by running mind changing and purchasing behavior controlling activities on social media; like advertising and branding executions. Keywords : Brand, Branding, Social Media, Consumer Behaviour, Advertisement