Örgütsel adalet, iş doyumu ve sağlık çalışanları
Organizational justice, job satisfaction and health workers
  1. Tez No: 384016
  2. Yazar: AYŞE BURCU ALPAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmanın amacı, örgütsel adalet ve iş doyumu kavramlarının sağlık çalışanları üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Çalışma sırasında tarihçi metot kullanılarak literatür taraması ve sağlık çalışanlarına dair karşılaştırma yapılırken mesleki bilgi ve deneyimlerden faydalanılmıştır. Çalışmanın literatür değerlendirilmesi sonucunda; sağlık çalışanlarında kadınların örgütsel adalet algılarının erkeklere oranla daha düşük olduğuna, saldırgan davranışlara maruz kalınması örgütsel adalet algılarını düşürdüğüne, işten ayrılma davranışını ile örgütsel adalet anlayışı arasında paralel bir ilişki olduğuna varılmıştır. Bununla birlikte yaş ilerledikçe iş doyumunun arttığına, kişilik özelliklerinin, eğitim seviyesinin, çalışma ortam ve koşullarının iş doyumunu etkilediğine, ücret düzeyi ve çalışma süresi arttıkça iş doyumunun artacağına varılmış fakat iş doyumunun cinsiyet faktörü üzerinde etkisine dair kesin bir yargıya varılamamıştır. Anahtar Kelimeler : Örgütsel Adalet, ĠĢ Doyumu, Sağlık ÇalıĢanları
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the effects of organizational justice and job satisfaction on health. During this study, the literature was reviewed with the historical method and health workers were compared using. As a result of the literatüre evaluation; is concluded that female health workers' perception of organizational justice is lower than that of the male health workers, that being exposed to violence lowered the perception of organizational justice, that there was a parallel relationship between leaving the job and the perception of organizational justice, Job satisfaction increase with age, that personal characteristics, educational level, and working environment and conditions affected job satisfaction, and that job satisfaction would increase as wage levels and working hours increased. On the other hand, it is not decided whether there is a relationship between job satisfaction and gender. Keywords : Organizational justice, job satisfaction, health workers