Romatoid artritli hastaların birinci derece akrabalarında romatoid artrit 2010 ACR/eular tanı kriterlerinin, romatoid faktör (RF) ve siklik sitrüline peptid (CCP) pozitiflik oranlarının ve sigara kullaniminin sağlıklı bireylerle karşılaştırılması
Comparison of 2010 ACR/eular rheumatoid arthritis classification criteria with the positivity of rheumatid factor (RF) and cyclic citrullinated peptide (CCP), smoking status in first degree relatives of rhemutoid arthritis patients and healthy volunteers
- Tez No: 384238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Birinci derece akrabası RA olan bireylerde anti-CCP ve RF prevalansının ve RA etiyopatogenezinde suçlanan sigaranın anti-CCP ile ilişkisini değerlendiren çalışmalar olmakla birlikte Türkiye'deki popülasyonda yapılmış çalışma bulunmamaktadır. Birinci derece akrabası RA olan bireyler ACR/EULAR 2010 kriterlerine göre değerlendirilerek tanı alıp almadıkları belirlenecektir. Bu çalışmada birinci derece akrabası RA olan bireylerde sağlıklı popülasyona göre anti-CCP, RF pozitiflik oranları ve 2010 ACR/EULAR tanı kriterlerini karşılama oranları ile anti-CCP ve RF ile sigara kullanımı arasında ilişki olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 100 RA'lı hasta, birinci derece akrabası RA olan 100 birey ve kontrol grubu olarak 100 sağlıklı gönüllü alındı. Her üç gruptada anti-CCP, RF, CRP ve sedimentasyon düzeyleri bakıldı, sigara kullanıp kullanmadıkları paket/yıl olarak kaydedildi. Birinci derece akrabası RA olan bireyler 2010 ACR/EULAR tanı kriterlerine göre değerlendirildi. En az bir eklemde sinoviti olan ve 6-10 arası puan alan hastalar sinoviti açıklayan daha iyi başka bir tanı yoksa Romatoid artrit olarak kaydedildi. RF ≤ 14 IU/ml negatif olarak, RF>14 IU/ml pozitif olarak değerlendirildi. Anti-CCP ≤ 20 IU/ml negatif, >20 IU/ml pozitif olarak değerlendirildi. Sedimentasyonun normal değerleri 0-25 mm/saat olarak alındı, >25 mm/saat yüksek olarak değerlendirildi. CRP'nin normal değeri 0-3 mg/L olarak alındı, >3 mg/L yüksek olarak kabul edildi. Sonuçlar: RA'lı grupta diğer iki gruba göre anti-CCP, RF, sedimentasyon ve CRP düzeyleri anlamlı olarak yüksektir. RA'lı hasta grubunda RF pozitiflik oranı %50 olarak saptandı. Birinci derece akrabası RA olan grupta RF pozitiflik oranı (%6) kontrol grubuna (%1) göre yüksek olarak saptanmıştır ancak iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Anti-CCP> 20 IU/ml değeri pozitif olarak alındı. RA'lı hastaların olduğu grupta bu değer %41 olarak saptandı. Anti-CCP düzeylerini RA'lı grupta istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptanmıştır, birinci derece akrabaları RA olan grup ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. RA'lı hastaların birinci derece akrabalarından üç kişi ACR/EULAR 2010 tanı kriterlerine göre RA tanısı aldı. Erken RA'da hastaların %66,6'sinda anti-CCP'i normal sınırlardan daha yüksek saptandı. Anti-CCP ve RF pozitifliği ile sigara kullanımı arasında ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim:There is no population-based study about the prevalence of anti-CCP and RF in individuals whose first degree relatives with rheumatoid arthritis (RA) in our country. Also, there is no population-based study about anti-CCP and smoking which is accused of RA pathogenesis in our country. First-degree relatives (FDRs) of individuals with RA will be evaluated according to ACR/EULAR 2010 RA criteria and determined to have received the diagnosis of RA. In this study, we aimed to determine the anti-CCP and RF positivity rates in first-degree relatives (FDRs) of individuals with RA according to healthy population. Also, we aimed to determine whether this population met the 2010 ACR / EULAR criteria, and we aimed to determine the association between smoking and anti-CCP/RF positivity in this population. Materials and methods: This study included three groups including 100 RA patients, 100 individuals whose first degree relatives with RA and 100 healthy volunteers as control group. In these groups, all participants' anti-CCP, RF, CRP and ESR levels were measured and noted. Also, it was noted whether they smoke or not. First-degree relatives of individuals with RA were evaluated with 2010 ACR / EULAR criteria for diagnosis. In RA group, patients had at least one joint which has active synovitis andgot 6-10 points.Their active synovitis must be associated with RA, not another disease. While RF ≤ 14 IU / ml is considered negative, RF> 14 IU / ml is positive. Anti-CCP ≤ 20 IU / mL is considered as negative,> 20 IU / ml is positive. 0-25 mm / h sedimentation values are considered as normal, >25 mm / h is high. The normal value of CRP is 0-3 mg / L. > 3 mg / L is determined as high levels. Results: Comparing tofirst-degree relatives (FDRs) of individuals with RA and healty control grup,in the RA group, anti-CCP, RF, ESR and CRP levels were significantly higher. RF WAS positive in 50%ofthe RA group.In the group of first-degree relatives of individuals with RA, RF positivity rate (6%) was higher than control group (1%),but there is no statistically significant difference between these groups. Anti-CCP> 20 IU / mL value was taken as positive. In the RA group, positivity of anti-CCP was determined as 41%, and this was statistically significant. There is no statistically significant difference between the control group and the group of first-degree relatives of individuals with RA. Three personsfrom first-degree relatives of patients with RA were diagnosed RA according to ACR / EULAR 2010 criteria. In 66.6%of patients with early RA, anti-CCP levels were higher than the normal range. There was no relationship between smoking and anti-CCP/RF positivity.