Pelvik organ prolapsuslu olgularda prolapsus onarım cerrahisinin aşırı aktif mesane üzerine etkisinin klinik testler, semptom sorgulama-yaşam kalite anketleri ve klinik ambulatuar ürodinami testi ile incelenmesi
Investigating the effect of pelvic organ prolapse repair surgery on overactive bladder ın patients suffering from pelvic organ prolapse with the clinical tests, the quality of life and symptoms questionnaires and ambulatory urodynamic
  1. Tez No: 384240
  2. Yazar: ÖMER DAİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA DÖKMECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üroloji, Obstetrics and Gynecology, Urology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
AMAÇ: Pelvik organ prolapsusu (POP) ve eş zamanlı aşırı aktif mesane (AAM) semptomları olan hastaların prolapsusa yönelik uygulanan rekonstrüktif operasyonların aşırı aktif mesane semptomları üzerine etkisini yaşam kalite ve semptom sorgulama anketleri, ambulatuar ürodinami ve klinik testlerle değerlendirmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi (AÜTF), Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekoloji Polikliniğine 2012 -2014 yılları arasında başvuran evre 2 ve üzeri POP ve eş zamanlı AAM semptomları olan ve hastalara POP cerrahisi planlan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Operasyon öncesi ambulatuar ürodinami ile değerlendirilmiştir. AAM v8, PFDI-20, IIQ-7 ve VAS skorlama operasyon öncesi ve sonrasında uygulanmış hastaların AAM semptomlarının operasyondan nasıl etkilendiği belirlenmiştir. Bulgular: Operasyona dahil edilen 40 hastanın AAM şifa oranı %52.5'tir. Tüm hastalarda yaşam kalite ve Semptom sorgulama anket skorların anlamlı gerileme izlenmiştir. Preoperatif uygulanan ürodinamide Detrusor aşırı aktivitesi(DAA) olan hastaların AAM semptomları, operasyondan anlamlı olarak daha az fayda görmüştür. Sonuçlar: POP ile beraber izlenen AAM semptomları POP'a yönelik uygulanan rekonstrüktif cerrahilerden fayda görmektedir. Preoperatif ürodinamide DAA izlenen hastalara operasyonun etkisi anlamlı olarak düşüktür.
Özet (Çeviri)
Aim of Study: To evaluate effect of Pelvic organ prolapse (POP) reconstructive surgery to Overactive bladder (OAB) with questionnaires for quality of life and lower urinary tract symptoms, Ambulatory urodynamic and clinical tests. Material& methods: Women attending Ankara University School of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology department gynecology outpatient unit between 2012-2014 with stage 2 or more POP and OAB symptoms and who had POP reconstructive surgery plan had recruited Ambulatory urodynamic investigation done before surgery. AAM v8, PFDI-20, IIQ-7 and VAS score were recorded before and after surgery. Effects of surgery to AAM symptoms were evaluated. Results: Forty patient enrolled study. Cure rate for OAB was 52.5%. All patient LUTS symtomps and quality of life questionnaires score was decreased after surgery. Patient with detrusor overactivity (DAA) which diagnosed with ambulatory urodynamic before surgery has significantly least improvement after surgery. Conclusion: OAB symptoms with POP have benefits from reconstructive surgery of POP. Preoperative DAA can be sign of poor improvement from surgery