Karadut meyvesinin duyusal kalitesini oluşturan lezzet maddelerinin tayini ve dondurularak depolamanın lezzete etkisinin incelenmesi
- Tez No: 77476
- Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ALTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada Ege Bölgesi'nde yetişen karadut (Morus nigra) meyvesinin lezzet maddelerinin saptanması ve ulusal ve uluslararası boyutta karadutun pazarlanmasında duyusal kalitesini etkileyen bileşenlerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaçla karadut meyvesinin lezzet bileşenleri GC/MS ve lezzet profili teknikleri kullanılarak araştırılmıştır. Karadutun hasat mevsiminin kısa olması nedeniyle söz konusu meyvenin bu dönem dışında da tüketilmesini sağlamak amacıyla dondurularak depolanması sırasında lezzet kalitesine etkileri saptanan bileşenlerin değişimi de incelenmiştir. Emiralem, Salihli ve Tire karadutlarının kullanıldığı çalışmada, GC/MS analizleri sonucunda lezzet bileşenlerinin 3 yörede de benzer olduğu saptanmıştır. Bu bileşenler içerisinde esas lezzete katkısı olanların etil linolenat, palmitik asit, oleik asit, stearik asit, linoleik asit ve linolenik asit olduğu ve söz konusu maddelerin alanlarının toplamının 3 yöre karadulunda toplam alanın % 81.5-92.3'ünü oluşturduğu belirlenmiştir. Lezzet profil analizlerine göre, karadut lezzetinin meyve, tatlı, ekşi, şıra, odun karakterlerini, karadut aramasının ise meyve, asit, yaprak ve yaşodun karakterlerini içerdiği belirlenmiştir. Karaduttaki meyve karakterinin kayısı, böğürtlen ve yasemin karakterlerinin bileşiminden oluştuğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to investigate the flavor compounds of black mulberry (Moras nigra) fruit cultivated in the Aegean region, and to determine the components which effect its sensory quality throughout the national and international markets. For this purpose, the flavor compounds of black mulberry were investigated by using GC/MS and flavor profile techniques. The effect of frozen storage at -35°C on flavor compounds was also investigated to increase the limited comsumption of black mulberry due to its short harvesting period. The GC/MS results have shown that there were similar flavor compounds in the black mulberry samples from Emiralem, Salihli and Tire regions which were used as materials of this study. Ethyl linolenate, palmitic acid, oleic acid, stearic acid, linoleic acid and linolenic acid were detected as the major components of black mulberry flavor, while total quantity of these compounds varied between 81.5-92.3 %. In flavor profile studies, fruity, sweet, sour, grape juice and woody character notes were developed for the flavor and fruity, acidic, leafy and woody character notes were developed for the aroma of black mulberry. The fruity character note of black mulberry was found to involve apricot, berry and jasmin characters.