Laringeal mask airway (LMA) yerleştirme kalitesi üzerine propofole eklenen fentanil veya remifentanilin etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of fentanyl or remifentanil added propofol on the LMA placement quality
  1. Tez No: 384496
  2. Yazar: SENEM URFALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. B. ÇAĞLA ÖZBAKIŞ AKKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Laringeal Maske Airway (LMA), maske ile havalandırılamayan hastalarda ve zor entübasyon durumunda, rahat yerleştirilebilir olması, bronkospazm riskinin daha az olması nedeniyle uygun bir seçenektir. LMA uygulamaları sayesinde hava yolu ile doğrudan bağlantı oluşturularak trakeal entübasyonun olumsuzluklarından kaçınılırken, yüz maskesinden daha güvenilir bir hava yolu sağlanır. Biz çalışmamızda, propofole eklenen fentanil veya remifentanilin etkilerinin, LMA yerleştirme kalitesine, hastanın uyum ve toleransının belirlenmesine, hemodinamik ve uyanma kalitesi üzerine olan etkilerinin karşılaştırılmasını amaçladık.Operasyon endikasyonu konulan ASA I-II grubundan 18-60 yaş arası hastalar çalışmaya katıldı. Güç entübasyon kriterleri olan hastalar (Mallampati III-IV, tiromental mesafe 60 mm' nin altı, ağız açıklığı 35 mm' nin altı) ve pulmoner aspirasyon riski olan olgular çalışma dışı bırakıldı. Çalışma toplam 90 hasta üzerinde prospektif olarak rastlantısal seçim ile 30' ar kişilik üç grup oluşturularak yapıldı. Ameliyat masasına alınan hastalara, operasyon sırasında (EKG), (NİAB), (KAH), (SpO2) ölçümleri yapıldı. Değerler operasyona başlamadan önce, kirpik refleksi kaybı sonrası, başarılı LMA yerleşimi sırası ve hemen sonrası, indüksiyon ajanı verildikten sonraki 2. , 5. ve 10. dakikalarda kaydedildi.Tüm hastalara %100 oksijen ile 3 dakika preoksijenasyon uygulandı. Anestezi indüksiyonu için birinci gruba; 10 sn süre ile 2.5 mg/kg propofol-1mg/kg lidokain uygulandı. İkinci gruba; 10 sn süre ile 2.5 mg/kg propofol-1mg/kg lidokaine ek olarak, 30 sn süre içinde 1 ?g/kg fentanil uygulandı.Üçüncü gruba; 10 sn süre ile 2.5 mg/kg propofol-1mg/kg lidokaine ek olarak, 30 sn süre içinde 1?g/kg remifentanil i.v. verildi. Bunu takiben, 90 sn boyunca % 2 sevoflurane, %50 N2O-%50 O2 karışımı ile solutulan hastaya LMA yerleştirmek için girişimde bulunuldu. 65 kg altı için 3 nolu, 65 kg üstü için 4 nolu LMA kullanıldı. Yetersiz indüksiyon ve hareket oluştuğunda 0.5 mg/kg ek doz propofol uygulandı ve kaydedildi. Sevoflurane operasyon bitiminden 5 dk. önce stoplandı ve % 100 O2' ye geçildi.Çalışmada herhangi bir kas gevşetici ajan kullanılmadı. Hastalarda LMA takılmadan önce ve sorasında hemodinamik parametreler, çene açıklığı, öksürük, hareketlilik, hıçkırık, laringospazm ve LMA yerleştirme kolaylığı değerlendirildi. Anestezi ve cerrahi süresi kaydedildi.Sonuç olarak; LMA yerleştirilmesi amacıyla kullanılan; propofole eklenen fentanil veya remifentanilin uygulamada benzer koşullar sağladığı, iki ajanın da bu amaçla kullanımının uygun olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The LMA is a good choice for the patients that have hard entubation and who can not ventilate by the mask, as well as its lower risk of bronchospasm and easy application. There is a direct connection achieved within the airway by using LMA and also the negations of tracheal entubaion are avoided. In this study we aimed to compare the the effects of fentanyl or remifentanil added propofol over the quality of LMA application, the tolerance and the consistensy and the quality of haemodynamy and awakening of the patient.18-60 years old patients who have an operation indication with ASA I-II were attended to the study. The patients who had hard entubation criteria (Mallampati III-IV, thyromental distance lower than 60 mm, oral openness lower than 35 mm) excluded from the study. The study performed prospectively and randomised three groups of 30 patients within 90 patients. On the operation table, during the operation time the EKG, NİAB, KAH and the SpO2 of the patients were measured. The values were recorded before the operation, after the eyelash reflex miss, at the same time and after a successful LMA application at the 2nd, 5th and the 10th minutes after the administiration of the induction agent.%100 of oxygen and 3 minutes of preoxygenation applied to the all patients. For the anaesthesia induction of the first group; 2.5 mg/kg of propofol-1 mg/kg of lidocaine for 10 seconds applied. For the second group; 2.5 mg/kg of propofol-1 mg/kg of lidocaine for 10 seconds with the addiction of 1 µg/kg of fentanyl for 30 seconds applied. For the third group; 2.5 mg/kg of propofol-1 mg/kg of lidocaine for 10 seconds with the addiction of 1µg/kg of remifentanyl for 30 seconds applied. Subsequently the LMA applicated to the patient who ventilated with %2 of sevofulourane and %50 N2O-%50 O2 mixture for 90 seconds. The No 3 LMA used for < 65 kg, and No 4 LMA used for > 65 kg weight. İf a deficient induction or movement occured an additional 0.5 mg/kg dose of propofol used and recorded. The sevoflourane stopped 5 minutes before the final of the operation and %100 of oxygen started.No muscle relaxant agent used in this study. Before and the after of LMA application, haemodynamic parameters, jaw openness, cough, movement, hiccup, and LMA application easiness assessed. The anaesthesic and surgical time recorded.As result, we belive that the remifentanil or fentanyl added to propofol for the application of LMA provides same conditions, so that the usage of these two agents are appropriate for this aim.