Okul yöneticilerinin motivasyonlarına etki eden faktörler: Silivri örneği
Factors affecting school admi̇ni̇strators' motivation: Si̇li̇vri̇ example
- Tez No: 384572
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Okul yöneticilerinin motivasyonlarına etki eden faktörler, gelişen teknoloji ve değişen koşullara bağlı olarak günden güne farklılık göstermektedir. Bu nedenle eğitim kurumu yöneticilerinin motivasyonları hemen her eğitim kurumunda farklılaşmakta ya da değişiklik göstermektedir. Bu çalışma İstanbul İli Silivri İlçesinde eğitim kurumlarında yönetici olarak görev yapmakta olan 132 okul yöneticisi arasında uygulanan anket ve araştırmaya dayalı olarak yürütülmüş; onların tutum belirleme ve görüşleri doğrultusunda motivasyonlarını artırmak için hangi konuların daha önemli olduğunun belirlenmesine, motivasyon faktörlerinin tespit edilmesine ve bunların içsel-dışsal faktörler bağlamında ayrıcalık gösterip göstermediğine ulaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde motivasyon ve ilgili temel kavramlar, kapsam ve süreç teorileri, motivasyonda yeni gelişmeler hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde yönetici ve yönetim kavramları ile yönetim teorileri, eğitimde motivasyon ile okul yöneticilerinin motivasyonu ile ilgili kavramlar ve gelişmeler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise bulgular ve yorumlar ele alınmış. Uygulamada 4 sorudan oluşan anketin ilk bölümünde demografik özellikler, ikinci bölümünde ise 30 sorudan oluşan beşli Likert tipi ölçek kullanılarak yöneticilerin motivasyonunu etkileyen faktörler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Motivasyon, teoriler, okul yöneticisi, eğitimde içsel-dıĢsal iĢ tatmini.
Özet (Çeviri)
According to developing technology and changing life conditions, the factors which have been acting on the motivations of school managers differ from the previous ones day to day. Therefore, the motivations of educational institution managers also differ or change in almost every educational institution. This study has been performed based on the research and survey among 132 of school managers who have been working as educational institution manager in Silivri, Istanbul. According to their points of view and the attitudes, it has been aimed to determine which subjects are more important to increase their motivation and whether or not these subjects differ in the context of internal or external factors. In the first part of the study, the information has been given about the basic concepts, scope and process theories, innovations and developments of motivation. In the second part, it has been addressed to the concepts and developments of management and managing, theories of management, motivation in education and motivation of school managers. In the last part, it has been included the findings and comments about the research and survey. In practice; in the first part of the 4 questioned survey, there have been demographic characteristics, in the second part; there has been a 30 questioned survey with a five Likert typed scale. By using the surveys, It has been attempted to put forward the factors acting on the motivations of managers. Key words : Motivation, theories, school manager, internal – external job satisfaction in education.