The effect of field trip oriented instruction on ninth grade students' achievement in animal diversity unit, continuing and academic motivation
Gezi tabanlı öğretimin dokuzuncu sınıf öğrencilerinin hayvan çeşitliliği konusundaki başarısına, süregelen ve akademik motivasyonuna etkisi
- Tez No: 385002
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırmanın amacı, gezi tabanlı öğretimin dokuzuncu sınıf biyoloji öğrencilerinin biyoloji dersinin hayvan çeşitliliği konusu ile ilgili biyoloji başarısı, süregelen motivasyonları ve akademik motivasyonları üzerindeki etkisini incelemektir. Ankara'da bulunan iki özel okulda okuyan toplam 87 9. sınıf öğrencisi bu araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Örneklem 34 öğrenciden oluşan bir kontrol grubu ve 53 öğrenciden oluşan deney grubu içermektedir. Deney grubu, hayvan çeşitliliği konusunu hayvanat bahçesine yapılan bir okul gezisi ile işlerken, kontrol grubu aynı konuyu geleneksel biyoloji öğretim yaklaşımı kullanılarak işlemiştir. Biyoloji bilgi testi, süregelen motivasyonu ölçen anket, ve akademik motivasyonu ölçen anket geziden önce ve sonra nicel veri elde edilmesi amacı ile uygulanmıştır. Gezi sırasında deney grubundaki öğrenciler arasındaki diyaloglar, nicel veri elde edilmesi amacıyla kaydedilmiştir. Gezi sonunda deney grubundan üç öğrenci ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel veriler, Tek Değişkenli Varyans Analiz (ANOVA) ve Çok Değişkenli Varyans Analiz (MANOVA) yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Diyalog İnceleme Metodu, gezi sırasında öğrenciler arasındaki diyalogları analiz etmek amacıyla kullanılmıştır. Sonuçta, geleneksel yönteme kıyasla, gezi tabanlı öğretimin öğrencilerin süregelen ve akademik motivasyonları, ve bununla beraber biyoloji başarıları üstünde daha etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, gezi sırasında öğrenciler arasındaki diyalogların incelenmesi, gezi sırasında oluşan sosyokültürel iletişimin öğrenme üstüne pozitif etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Görüşme sonuçları, gezi tabanlı öğretimin öğrencilerin gelecekte biyoloji öğrenmeyi sürdürmeleri konusunda motive ettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of field trip oriented instruction on 9th grade students' achievement related to animal diversity unit, and continuing and academic motivation. One control group with 34 students and one experimental group with 53 students, total 87 students from two different private high schools in Ankara were the sample of this study. A field trip to a zoo conducted with experimental group and traditional biology instruction were administrated to control group. The Animal Diversity Achievement Test (ADAT), self report questionnaire measuring continuing motivation to learn biology (CMTLBS), and self report survey about academic motivation (AMS) were administered before and after the field trip to students in both groups. During the field trip, dialogues among students were recorded in order to be analyzed as qualitative data. At the end of the field trip, semi-structured interviews with students from experimental group were conducted. The quantitative data were analyzed by using Univariate Analysis of Variance (ANOVA) and Multivariate Analysis of Variance (MANOVA). Dialog Inquiry Method were used to obtain relevant information from recorded dialogues during field trip. The results revealed that the field trip oriented instruction was superior to traditional approach on students' both continuing and academic motivation, as well as achievement on animal diversity unit on animal diversity unit. In addition, dialogues among students reveal that socio-cultural interaction was promoting learning during field trip. The interview results showed field trip oriented instruction motivated students positively to continue to learn biology in future.