Karpal tünel sendromu olan hastalarda splint, kinezyolojik bantlama ve parafin tedavilerinin etkinliğinin karşılaştırılması
- Tez No: 385180
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN DERYA AKYÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Karpal tünel sendromu (KTS) mediyan sinirin el bilek seviyesinde karpal tünel içerisinde sıkışmasıdır. Mediyan sinirin eldeki innervasyon alnında görülen nöropatik ağrı ve parestezi KTS'de gözlenen ana semptomdur. Çalışmamızın amacı KTS'li hastalarda farklı tedavi yöntemlerini karşılaştırmaktı. Elektrofizyolojik olarak KTS tanısı alan hafif ve orta dereceli 110 hasta çalışmaya alındı. Hastalar üç gruba randomize edildi. Splint tedavisi üç gruba da üç ay süre ile geceleri kullanılmak üzere reçete edildi. İlk gruba splint tedavisine ek olarak kinezyolojik bantlama (KT) haftada 2 kez toplamda 6 seans uygulandı. İkinci gruba gruba splint tedavisine ek olarak parafin tedavisi üç hafta süre ile verildi. Üçüncü grup ise sadece splint tedavisi aldı. Tedavi öncesi yapılan klinik, elektrofizyolojik ve ultrasonografik değerlendirmeler 3. hafta, 3. ay ve 6. ayda tekrar edildi. Klinik değerlendirmede Tinel, Phalen testleri, duyu muayenesi, dinanometre ile ölçülen el kavrama ve parmak kavrama kas güçleri, vizüel analog skala (VAS), Boston karpal tünel sendromu anketi ve SF-36 yaşam kalitesi ölçeği kullanıldı. Elektrofizyolojik olarak mediyan ve ulnar sinirin duyusal ve motor sinir iletim çalışmaları yapıldı. Ultrasonografik olarak ise mediyan sinir kesitsel alanı hamatum çentiği, pisiform kemik ve radiyoulnar eklem seviyelerinden ölçüldü. Çalışmamızın sonucunda her üç grupta da klinik, elektrofizyolojik ve ultrasonografik iyileşmede istatistiksel olarak anlamlılık gözlendi. Bununla birlikte VAS ve radiyoulnar eklem seviyesindeki mediyan sinir kesitsel alanında gözlenen azalma kinezyolojik bantlama grubunda anlamlı olarak diğer iki gruptan fazlaydı. Sonuç olarak özellikle hafif KTS olanlarda el bilek splintine ek olarak kinezyolojik bantlama tedavisinin uygulanmasını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Carpal tunnel syndrome (CTS) is a compression of the median nerve at the wrist in the carpal tunnel. The main symptoms are of neuropathic pain and paresthesias in the distribution of median nevre area in the hand. The aim of the study was to compare different treatment modalities in patients with CTS. A hundred ten patients who were diagnosed with mild or moderate CTS by electrophysiological studies were included to this study. Patients were randomized into three groups. Splint was prescribed to all patients in three groups and used at night for three months. The first group received additionally applied kinesio taping twice in a week for 6 times totally. The second group had receieved parafin treatment for three weeks in addition to splinting. The third group used only splinting. Clinical, electrophysiological, and ultrasonographic assessment were performed before and after 3rd week, 3rd month and 6th month. Tinel and Phalen tests, sensory examination, hand grip and finger pinch strength measuring with dinamometer, visual analog scale (VAS), Boston carpal tunnel syndrome questionnaire and SF-36 health survey was used in clinical assesment. Median and ulnar nerve sensory and motor nerve conduction studies were performed. Median nerve cross-sectional area was measured by ultrasonographic at the level of hamatum hook, the pisiform bone and radioulnar joint. Significantly clinical, electrophysiological and ultrasonographic improvements were observed in all groups. However, the reduction of pain which was measured by VAS scale and median nerve cross-sectional area at the level of radioulnar joint were significantly greater in kinesio taping group than the other groups. As a conclusion, kinesiological taping could be added to splinting especially in the patients with mild CTS.