Karpal tünel sendromunun tanısında ve tedavi başarısının değerlendirilmesinde ultrasonografi ve 'strain' (gerinim) elastografinin rolü
The effectiveness of ultrasonography and ultrasonographic elastography in diagnosis and response to treatment of Carpal tunnel syndrome after steroid injection
- Tez No: 385181
- Danışmanlar: PROF. DR. GAZANFER EKİNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: En sık rastlanan tuzak nöropati sendromu olan Karpal tünel sendromunun (KTS) tanısında ve steroid enjeksiyonu ile tedavi başarısının saptanmasında prospektif olarak Ultrasonografi (USG) ve Ultrasonografik Elastografi'nin (UE) etkinliğini araştırmayı amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışma Ağustos - Ekim 2014 tarihleri arasında Radyoloji ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) kliniklerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubuna dahil olan 25 hastanın 2'si (% 8.0) erkek, 23'ü (%92.0) kadındı ve yaşları 29-68 arasında (ortalama yaş 45.68±10.156) değişmekteydi. Sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubunu 32-58 yaşları arasında değişen (yaş ortalaması 40.820±7.667) 15 kadın (%88.2 ) ve 2 erkek (%11.8) oluşmaktaydı. Kontrol ve çalışma gruplarına USG ve UE kriterleri olan Median sinir alan ölçümleri (MSA, pMSA, fMSA), İntrakarpal içerik alanı (İKA), Karpal tünel içeriği (KTİ) ve Median sinirin (MS) strain değerlerinin ölçümleri yapılarak kayedildi. Çalışma grubu aynı zamanda Boston anketi, VAS ve Sinir ileti çalışmalarıyla da değerlendirildi. Çalışma grubunda olan 9'u bilateral olmak üzere 23 hasta toplam 33 el bileğine değerlendirmelerinin hemen sonrasında aynı gün içinde steroid enjeksiyonu yapıldı. Enjeksiyondan 6 hafta sonra Boston anketi, VAS, Sinir ileti çalışmaları, USG ve UE ölçümleri tekrarlandı. Parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi, Median sinir alanı açısından eşik değeri belirlemek için Roc Curve (ROC Eğrisi) analizi ve parametrelerin grup içi tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırmalarında ise Wilcoxon işaret testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: The aim was to evaluate the added effectiveness of Ultrasonography (US) and Ultrasonographic Elastography (UE) in diagnosis and response to treatment of Carpal Tunnel Syndrome (The most common entrapment neuropatic syndrome) after steroid injection. MEHTODS & MATERİALS: The study was performed from August 2014 until October 2014 in Radiology and Physical Medicine & Rehablitaion clinnics. Two of patients included in case group were male (% 8) and 23 were female (%92). Study group was aged between 29 and 68 years (mean 45.68±10). Control group was consisted of healthy volunteers aged between 32-58 years (mean 40.820±7.667) whom 2 were male ( %11.8) and 15 were female ( %88.2). US and UE criteriae, Median nerve measurements (median nerve area (MNA), proximal median nerve area (pMNA), difference between MNA and pMNA (dMNA)), intracarpal content area (İCA), Carpal tunnel content (CTC) and median nerve strain (MN) values were measured and recorded in both case and control groups. Study group patients were also evalutaed through Boston quetionaire, VAS, nerve conduction studies. Steroid injection was adminstered in 23 patiens (9 of them bilateral wrists, totaly 33 wirsts underwent steroid injection.) at the same day just after ultrasonographic evaluation. VAS, nerve conduction studies US and UE measurements were repeated 6 weeks after steroid injection. Parameters were compared between study and control groups with Mann Whitney U test. In order to set a cut off value for Median Nerve Area, Roc Curve analysis was used. To compare parameters before and after treatment in each group seperately, Wilcoxon test was used. FİNDİNGS: Mean MNA value in control group (7.33±1.31) was significantly (p=< .05) lower then that of case group (15.44±5.10). Mean dMNA in CTS group (8.91±4.93) was significantly (Mann WhitneyU=24; p=.00