Uzmanlık eğitim süreci ve sonrasının spinal anestezi uygulamasında çok sayıda girişimler üzerine etkisi
The effects of profession training period and post-trainig period on the multiple attempts in spinal anesthesia
- Tez No: 385209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP HEKİMOĞLU ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, uzmanlık eğitim sürecinin ve sonrasının spinal anestezi uygulamasında çok sayıda girişimler üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışma spinal anestezi uygulaması ile ameliyat edilmiş 25-85 yaş arası American Society of Anaesthesiology (ASA) sınıflaması I-III grubu 450 olgunun retrospektif kesitsel olarak incelenmesi ile gerçekleştirildi. Anesteziyoloji Kliniği prosedürü dahilinde sorumlu öğretim görevlisi gözetiminde spinal anestezi uygulamış hekimler Grup I (n=150): 1.-2. yılında olan anestezi asistanları, Grup II (n=150): 3.-4. yılında olan anestezi asistanları, Grup III (n=150): 4. ve üzeri yılında olan anestezi asistanları olarak 3 gruba ayrıldı. Hastaların demografik bulguları, spinal anesteziyi uygulamış kişinin anestezideki eğitim yılı veya uzmanlıktaki yılı, spinal anestezi uygulamasında kaçıncı denemede başarılı olduğu, hastanın vücut özelliği, spinal anotomisi, spinal belirteçleri, hasta pozisyonu, spinal yaklaşım, spinal iğnenin tipi, büyüklüğü ve spinal iğne geri çekilmeleri, eksedayon kullanımı ve genel anesteziye geçilip geçilmediği kaydedildi. Verilerin analizinde; Student's t testi ve Mann Whitney U testi kullanıldı. Grupların kendi içlerinde karşılaştırılmaları için t testi ve Wilkinson testi kullanıldı. Fiziksel veriler (örn: cinsiyet vb.) için tablolar yapılarak Pearson x² analizi uygulandı. Nicel veriler için tanımlayıcı istatistik olarak aritmetik ortalama ve standart sapma verildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to explain the effects of training period and the period after education on the multiple attemps in spinal anaesthesia. This retrospective cross-sectional study was made by researching 450 cases between 25-85 ages and ASA I-III who had operated under spinal anesthesia. According to the procedures of anesthesiology department the anesthesiologist who had done the spinal anesthesia was divided into 3 groups according to the provider's level of expiriance; Group I (n=150) first and second year anesthesia resident, Group II (n=150) third and fourth year anesthesia resident, Group III (n=150) fourth year anesthesia resident and staffs. We noted the demographic datas of the cases, the provider's level of expiriance, the number of attempts, body habitus, spinal anathomy, anatomic landmarks, position, spinal approach, the type and the size of spinal needle, spinal needle repositioning, use of additional sedation and general anaesthesia. Student's t test and Mann-Whitney U test was used for the analysis of the data. t test and Wilkinson test was used for the comparison of the groups in each other. For physical data (eg, gender, etc.). Pearson chi-square analysis was performed. For quantitative data, descriptive statistics were given as mean and standard deviation.