Total diz artroplastisinde kısa ve orta dönem sonuçlarımız
Short and medium term results of total knee arthroplasty
- Tez No: 385268
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK KAYMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç Bu çalışmada, total diz protezi uygulanan olgular retrospektif olarak incelenerek kısa ve orta dönem sonuçlarının ortaya koyulması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem Kliniğimizde 2010 ocak -2013 mart tarihleri arasında total diz protezi tatbik edilen ve yeterli takibi olan 40 hastanın 47 dizi bu çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalarımızın 30 'u kadın, 10 tanesi ise erkekti. Yaş ortalaması 66,6 (54-80), ortalama takip süresi 20.2 ay (12-38 ) olarak saptandı. Hastalar Amerikan Diz Cemiyeti kriterlerine göre; diz skoru ve diz fonksiyonel skoru bakımından değerlendirildi. Radyolojik değerlendirme ise, Total Diz Protezi Radyolojik Değerlendirme kriterlerine göre yapılmıştır. Bulgular Diz skoru ameliyat öncesi 30-55 (ortalama 40,9) iken, ameliyat sonrası 45-100 (ortalama 81,9) olarak saptanmıştır. Diz skoru bakımından dizlerin 39'unda (%82,9) mükemmel, 6'sında iyi (%12,8),2 tanesinde orta (%4,3) seviyede sonuç; Fonksiyonel skoru ameliyat öncesi 25-60 (ortalama 33,9) iken, ameliyat sonrası 61-100 (ortalama 89,9) olarak saptanmıştır.Fonksiyonel skor bakımından dizlerin 27 tanesinde mükemmel (%57,4), 11'inde iyi(%23,4) , 3'ünde orta (%6,4),6'sında kötü (%12,8) sonuç elde edilmiştir. Hastalarda ameliyat öncesi ortalama 8,9° varus (2°valgus-20°varus) tespit edilmiş olup, ameliyat sonrası ortalama 1,74° valgus (6°varus-11°valgus) dizilimi sağlanmıştır. 6 hastada yüzeyel enfeksiyon görülmüş, bunların 3'üne debridman Uygulanmıştır,diger 3 hastaya da hastanede kaldıkları sürede antibiyotik tedavisi verilmiş ve takiplerinde bir problem izlenmemiştir. SONUÇ Total diz protezi uygulamalarımız sonucunda %95,7 mükemmel ve iyi diz skoru, %80,8 mükemmel ve iyi fonksiyonel skor elde edilmiştir. Bu değerler pek çok çalışmadaki sonuçlara yakın bulunmuştur. Uygun hasta seçimi, yeterli ameliyat öncesi hazırlık, hastaya uygun protez seçimi ve dikkatli cerrahi teknik kullanıldığında, total diz protezi yüz güldürücü bir ortopedik cerrahi girişimdir
Özet (Çeviri)
Aim This study retrospectively investigated total knee arthroplasty cases aiming to discover short- and medium-term results. Materials and method Forty-seven knees of 40 patients with application of total knee arthroplasty at our clinic between January 2010 and March 2013, and sufficient follow-up, were included in the study. Our patients were 30 women and 10 men. The average age was 66.6 (54-80) and average follow-up duration was 20.2 months (12-38). Patients were evaluated for knee score and knee functional score according to American Knee Society criteria. Radiological evaluation was made according to Radiological Evaluation of Total Knee Arthroplasty criteria Results While the knee score before surgery was 30-55 (average 40.9), after surgery it was found to be 45-100 (average 81.9). From the point of view of knee score 39 knees had perfect (82.9%), 6 had good (12.8%) while 2 had moderate (4.3%) level results. The functional score before surgery was 25-60 (average 33.9), while after surgery it was found to be 61-100 (average 89.9). From the point of view of functional score, the results were perfect for 28 knees (57.4%), good for 11 (23.4%), moderate for 3 (6.4%) and bad for 6 knees (12.8%). Before surgery the average varus of patients was 8.9° varus (2° valgus-20° varus) while after surgery the average was 1.74° valgus (6° varus-11° valgus). Six patients were observed to have surficial infection; of these 3 had debridement administered and the other 3 were given antibiotic treatment while resident in hospital. No problems were observed on follow-up. CONCLUSION As a result of our total knee arthroplasty knee, scores of perfect or good were obtained for 95.7% and functional score was perfect or good for 80.8% of knees. These values are close to the results of many other studies. When appropriate choice of patient, sufficient pre operation preparation and appropriate choice of prosthesis is made for the patient and careful surgical technique is used, total knee arthroplasty is an encouraging orthopedic surgical intervention.