Ön çapraz bağ rüptürü tanısı ile artroskopik rekonstrüksiyon uygulanan hastalarda eşlik eden diz eklemi lezyonlarının değerlendirilmesi ve bu lezyonların orta-uzun dönem fonksiyonel sonuçlara etkisi
Evaluation of accompanying knee joint lesions in patients with arthroscopic reconstruction of anterior cruciate ligament rupture and effect of these lesions on mid-long-term functional outcomes
  1. Tez No: 682283
  2. Yazar: FIRAT YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ ÖÇGÜDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç: Ön çapraz bağ rüptürü beraberinde diz içinde birçok başka lezyonla karşılaşılabilmekteyiz. Çalışmamızın amacı primer artroskopik ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu uyguladığımız hastalardaki eşlik eden diz içi diğer patolojileri saptamak ve bu patolojilerin orta-uzun dönem fonksiyonel sonuçlara etkisini araştırmaktır. Materyal method: 2011-2020 seneleri arası kliniğimizde artroskopik ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu uyguladığımız hastalar öncelikle geriye dönük olarak tarandı. Post-operatif en kısa takip süresi 9 ay, en uzun takip süresi 10 yıl 3 aydı. 612 hastanın mevcut ameliyat notu arşivden bulunarak incelendi, ön çapraz bağ rüptürüne eşlik eden diğer diz içi ek patolojileri kaydedildi. 612 hastadan (558 erkek, 54 kadın) takiplerine düzenli olarak devam eden 443'ünün yaşları, eşlik eden diz içi meniskal ve kondral patolojileri, yaralanmadan operasyona kadar geçen süreleri, pre-operatif ve post-operatif spor aktivite düzeyleri, pre-operatif ve post-operatif rehabilitasyon süreleri, post-operatif IKDC, KOOS, Lysholm skorları ve Tegner aktivite skorları değerlendirildi. Bulgular: 612 hastanın 311'inde (%50.82) medial menisküs, 114'ünde (%18.63) lateral menisküs lezyonu izlenirken 95 hastada (%15.5) kondral hasar saptanmıştır. Yalnızca menisküs lezyonu olan hastaların yaralanmadan operasyona kadar geçen ortalama süreleri 18.5±33.6 ay iken, yalnızca kondral hasarı olan hastalarda bu süre 27.5±72 ay, bir ek patoloji saptanmayan hasta grubunda 4.9±9.2 ay iken, hem meniskal hem de kondral hasarı olanların yaralanmadan operasyona kadar geçen ortalama süreleri 42.4±58.8 ay olarak bulunmuştur. Tam kat kondral hasar (evre 3-4), yaralanmadan operasyona kadar geçen süre ve post-operatif rehabilitasyonun post-operatif IKDC, KOOS, Lysholm skorları üzerine anlamlı etkisi görülmüştür. Sonuç: Yaralanmadan rekonstrüksiyona kadar olan süreç uzadıkça diz içi lezyonların sayıca ve evrece ilerlediği, bunun post-operatif fonksiyonel sonuçları negatif yönde etkilediği görüldü. Yaralanmadan sonraki 6 ay içinde opere olan hasta grubunun en iyi post-operatif skorlara ulaştığı görüldü. Post-operatif rehabilitasyonun post-operatif skorlar üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Background: Meniscal or chondral lesions accompanying anterior cruciate ligament injury is not a rare condition, and we come across them quite often. The aim of this study is to evaluate and compare functional outcomes of primary anterior cruciate ligament reconstruction with or without accompanying injuries, also taking time from injury and rehabilitation periods into consideration. Methods: 612 patients (558 males, 54 females) who undergone ACL reconstruction in our center between 2011-2020 were enrolled. Functional outcomes were evaluated with standartized tests such as IKDC, KOOS, Lysholm and Tegner activity scores. Age, time from initial injury to surgery, accompanying injuries, activity levels, rehabilitation periods were variables also taken into account. 443 of 612 of patients were traceable during routine follow-ups, thus, only this group of patients hold accountable for aforementioned parameters. Results: Prevalence of medial and lateral meniscus tears was %50,82 and %18,63 respectively, while %15,5 of patients had condral lesions. Mean time from initial injury for patients with meniscal injuries only, chondral injuries only, both lesions and no lesions were 18.5±33.6 months, 27.5±72 months, 42.4±58.8 months and 4.9±9.2 months respectively. Concomittant full-thickness chondral lesions (grade 3-4), time from initial injury and post-operative rehabilitation period had significant effect on post-operative patient reported outcome measures. Conclusion: As time from initial injury to surgery prolongs, chances to meet chondral lesions increase while post-operative patient reported outcome measures decrease. Early operated patient group (i.e. ≤6 months) met the best outcomes. Also post-operative rehabilitation period had significant effect on outcomes.