Gebelerin aldıkları prenatal bakımdan memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi
The pregnant women, who get prenatal care, determination of the levels of satisfaction
- Tez No: 385293
- Danışmanlar: DOÇ. YURDAGÜL YAĞMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırma gebelerin aldıkları prenatal bakımdan memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Malatya il merkezinde bulunan Turgut Özal Tıp Merkezi ve Malatya Devlet Hastanesi Beydağı Kampusu'ndeki gebe polikliniğine başvuran kadınlar ile Mayıs 2014-Kasım 2014 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Turgut Özal Tıp Merkezi ve Malatya Devlet Hastanesi Beydağı Kampusu gebe polikliniğine başvuran kadınlar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi güç analizi yöntemi kullanılarak 305 gebe olarak belirlenmiştir. Veriler gebe bilgi formu ve prenatal bakım memnuniyet ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik yöntemler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) ve çeşitli değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için ANOVA ve bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin prenatal bakım genel memnuniyet puan ortalamasının 79.83±12.62 (min:35, max:100) olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların %72.5'inin gebeliğinin planlı olduğu ve %80.4'üne bekledikleri tüm prenatal bakım uygulamalarının yapıldığı saptanmıştır. Gebelerin eğitim düzeyi, çalışma durumu, çocuk sayısı, ölü doğum deneyimi, ilk kontrol zamanı ve önceki gebelik zamanının prenatal bakım memnuniyetini etkilediği belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda prenatal bakım memnuniyetin daha fazla sağlanması ve devamlılığı açısından hizmet kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was carried out to determine the level of satisfaction derived from the prenatal care received by pregnant women. The research was performed between May 2014 and November 2014 with women who presented to the outpatient obstetrics clinics at Turgut Özal Medical Center and Malatya State Hospital Beydağı Campus, which are situated in the provincial center of Malatya. The research population consisted of women who presented to the outpatient obstetrics clinics at Turgut Özal Medical Center and Malatya State Hospital Beydağı Campus. The research sample was determined as 305 pregnant women by using the power analysis method. The data were collected using a pregnant information form and the prenatal care satisfaction scale. Descriptive statistical methods (numbers, percentages, means, and standard deviations) were used to analyze the data and ANOVA, and t-test for Independent groups were used to explore the relationships between various variables. The mean score of satisfaction with prenatal care in the pregnant women taking part in the study was 79.83±12.62 (min:35 and max:100). Approximately 72.5% of the participants had a planned pregnancy and 80.4% of them were administered all the prenatal care procedures they had expected. The satisfaction with prenatal care was found to be affected by the education level of pregnant women, employment status, number of children, experience of a stillbirth, time of first examination, and time of previous pregnancy. In view of these results, we suggest that more effort should be made to raise the quality of services in order to secure and sustain a higher satisfaction with prenatal care.