Arap dilinde kâmin meseller
Kâmi̇n proverbs in Arabic language
  1. Tez No: 385347
  2. Yazar: YAKUP KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Atasözleri (Arap dilindeki ismiyle meseller), bir toplumun dil ve anlayışını en iyi yansıtan vasıtalardan biridir. Bundan dolayı Kur'ân'ın ilk muhataplarının hayat algısını, düşünce tarzını, yaşam biçimini yansıtan Arap meselleriyle ayet-i kerimelerin anlam ilişkileri, ayetlerde ortaya konulan mesajları anlama noktasında imkânlar sunabilir.“Kâmin mesel”teriminin Arap dilindeki konumunu da irdeleyen bu çalışmada, Arap meselleri ile mana bakımından irtibatlı oldukları düşünülen Kur'ân ayetleri, konularına göre tespit edilmeye çalışılmıştır. Bunlar içerisinden özellikle ilk dönem meselleri seçilerek anlamca ilgili oldukları Kur'ân ayetleriyle münasebetleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu çalışma, bu alanda bize ulaşan literatürü, değerlendirmeye tabi tutarak bir araya getirmeyi de hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Proverbs (they are called parablesin Arabic language) are one of the best means of reflecting the language and understanding of a community. Therefore, it can offer opportunities at the point of understanding the message revealed from verse, perception of life of the first respondents of the Qur'an, way of thinking, a way of life that reflects the sense of the parable of relations with the verses. In this study, which examined the term“Kâmin mesel”position in the Arabic language, the Arab proverbswhich are believed to be connected with the spiritual verses of the Qur'an are tried to be compiled according to their subjects. Especially in the first period parables were selected among these and their relations with the verses of the Qur'an to which they are related in terms of meaning are focused. Furthermore, this study aims at bringing the literature in this area together through evaluation.