Credit risk management and rating
Kredi riski ve derecelendirme
  1. Tez No: 385430
  2. Yazar: FULYA ŞAPCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezde, öncelikle, kredinin anlamı tanımlanmakta ve müteakip bölümlerde kredi riskini analiz etmek amacıyla ikinci bölümde kategorize edilmektedir. Son dönemlerde küresel piyasalarda gerçekleştirilen mali liberalizasyon sonucunda, tüm dünyada yatırım imkanları arttırıldı ve bu gelişme pek çok fırsat ve riski de beraberinde getirdi. Üçüncü bölümde, risk tanımlanmakta ve risk yönetimi kısaca açıklanmaktadır. Dördüncü bölümde, piyasa riski, kredi riski, likidite riski, stratejik risk, işletme riski, karşı taraf riski, itibar riski ve düzenleme riski ve farklı risk tipleri analiz edilmektedir. Bu tezin amacı firmaların kredi itibarını kısa sürede objektif kriterlerle analiz etmeyi sağlayan bir değerlendirme sistemi oluşturmaktır. Dolayısıyla, beşinci bölümde, değerlendirme sistemi yapı ve metodolojileri tartışılmaktadır. Altıncı ve yedinci bölümlerde, kredi riskinin karlılık üzerindeki etkileri tartışılmakta ve kredi riski modelleri açıklanmaktadır. Ayrıca, kredi analizinin önemi de tartışılmaktadır. Bir değerlendirme sisteminin aşamaları sekizinci bölümde analiz edilmektedir. Bu tezde oluşturulan değerlendirme sistemi endüstri kıstasları ve finansal değerlendirme kullanmaktadır. Sekizinci bölümdeki ayrıntılı kredi değerlendirmesi açıklamasının ardından, tanınmış üç değerlendirme, S&P, Moody's ve Fitch Ratings üzerinde durulmaktadır. Bu değerlendirme sistemi tarafından kullanılan mali oranlar onuncu bölümde ayrıntılarıyla açıklanmaktadır. Değerlendirme sisteminin ilkeleri likidite oranları, ödeme gücü-temel vadeli yükümlülükleri karşılama yeteneği oranları, karlılık oranları, Altman'ın Z skorları, birinci Z skorları ve TCMB tarafından yayınlanan endüstri ortalamalarına dayanmaktadır. Değerlendirme puan cetvelleri İstanbul Borsası'nda işlem gören 11 firma için hesaplanmıştır. Değerlendirme puan hesapları bu firmaların geçmişteki mali durumlarıyla karşılaştırılmıştır. Bu değerlendirme sistemiyle elde edilen sonuçlar sonuç bölümünde belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, firstly, the meaning of credit is defined and categorized, in chapter two with the aim to analyze credit risk issue in the next chapters. As a result of financial liberalization achieved in global markets in last decades, investment possibilities around the world have been boosted and this development has led to lots of opportunities and risks. In Chapter three, risk management is explained with the aim to explore the benefits of risk management in the financial institutions. In Chapter four, types of credit risk are analyzed. The aim of this thesis is to create a rating system which enables to analyze the creditworthiness of the firms with objective criterias. In chapter five, rating system methodologies are discussed. In Chapter six and seven the impacts of credit risk on the profitability are discussed and credit risk models are explained. Also importance of credit analysis are discussed. The stages to create a rating system are analyzed in the chapter eight. After explanation of credit rating in chapter eight, three well known rating agencies are considered. The financial ratios used by this rating sytem are explained in detail in chapter ten. The principles of the rating sytem is based on liquidity ratios, solvency-ability to meet key term obligations ratios, profitability ratios, Altman Z scores, Z prime scores and the industry averages published by TCMB. Rating score cards are calculated for 11 firms which are traded in ISE. The results obtained of this rating system are determined in the conclusion.