Contemporary art and entertainment industry
Çağdaş sanat ve eğlence endüstrisi
  1. Tez No: 385431
  2. Yazar: EMİN TOKSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Fine Arts, Art History, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Batıda 80‟li yıllardan itibaren kültürün özelleştirilmesiyle, çağdaş sanatın geçmişte hiç olmadığı kadar, iyi vakit geçirme ve eğlence sektörüyle ilişkilendirildiği düşünülür. Eğlence endüstrisi ve çağdaş sanatın birlikteliği her ne kadar ağır eleştiri alsa da müze ve galerilerin geniş kitlelere hitap etmesi için daha keyifli olması gerektiğini savunan kesimin varlığı bilinmektedir. Bu bağlamda dünyada ve ülkemizde 2000‟li yıllardan itibaren çağdaş sanat ve eğlence endüstrisi arasındaki ortak çalışma ve yakınlaşmayı saha çalışması yapılarak (gazete, dergi, internet haberleri, literatür taraması vb.) bu çalışmada irdelenecektir. Çalışmanın birinci bölümünde Batı‟daki çağdaş sanat ve eğlence endüstrisinin birlikte yer aldığı platformların tarihi, politik, kültürel analizi yapılacaktır. İkinci ve üçüncü bölümlerde ülkemizde son 10 yılda eğlence endüstrisi ve çağdaş sanatın ortak çalışmalarıyla ilgili kapsamlı medyada yer alan haber, ilgili görsel ve kuramsal metinlerle konunun derinlemesine incelemesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
It has been thought that contemporary art was linked to having a good time and entertainment sector in west more than ever, from 80s, with the privatization of culture. Even though the combination of entertainment industry and contemporary art has been faced heavy criticisms, it is known that a part of people support the need of more fun in museums and galleries in order to address wider communities. Concordantly, cooperation and intimacy between contemporary art and entertainment industry amoung the world and in our country from 2000s, will be studied (by scanning the newspaper, magazines, internet news and literature), and examined in this work. In the first part of the study, historical, political and cultural analysis of the platforms that take part together with contemporary art and entertainment industry will be seen. In second and third parts, the common work of entertainment industry and contemporary art‟s comprehensive deep analysis will be formed