The relationship between paternalistic leadership leader–member exchange (LMX) and job stress
Paternalistik liderlik, lider-üye etkileşimi ve iş stresi kavramları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
  1. Tez No: 385429
  2. Yazar: ERAY KAYGISIZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BEGÜM ÖTKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, paternalistik liderliğin, çalışanların yöneticileri ile kurdukları ilişkilere ve bu ilişkilerin kalitesine göre iki ayrı grup şeklinde sınıflandırılması temeline dayanan lider üye etkileşimi üzerindeki etkilerini incelemektir. Buna ek olarak, bu çalışma sayesinde paternalistik liderliğin iş stresi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ayrıca bu çalışmanın bir diğer amacı, lider üye etkileşiminin özellikle iş stresini nasıl etkileyebileceğinin incelenmesidir. Bu araştırmaya, mavi ve beyaz yakalı çalışanlar olmak üzere toplam 155 kişi katılmıştır. Araştırma verileri, anket formu yöntemiyle toplanmıştır. Çalışmanın anket formu, paternalistik liderlik, lider üye etkileşimi ve iş stresi ölçeklerinden ve toplamda 55 sorudan meydana gelmiştir. Bu veriler, biri kamu kuruluşu ve diğeri de bir aile şirketi olan iki farklı organizasyondan elde edilmiştir. Veri analizleri sonucunda, paternalistik liderliğin iki alt boyutu olan yardımsever ve ahlaki liderlik ile lider üye etkileşimi arasında olumlu ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Otoriter liderlik ve lider üye etkileşimi arasındaki ilişki ise olumsuz ve anlamlıdır. Üstelik, yardımsever ve ahlaki liderlik boyutları ile çalışanların iş stresleri arasında olumsuz ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında, otoriter liderlik ile iş stresinin rol çatışması faktörü arasındaki ilişki olumlu ve anlamlıdır. Ayrıca, lider üye etkileşimi ile iş stresi arasındaki ilişkinin olumsuz ve anlamlı olduğu gözlenmiştir. Bu organizasyonlarda, paternalistik liderliğin yardımsever ve ahlaki liderlik boyutları ile kaliteli lider üye etkileşimlerinin çalışma koşullarına olumlu yönde katkı sağlayabileceği, paternalistik liderliğin otoriter liderlik boyutunun ve iş stresinin olumsuz etkiler yaratabileceği düşünülmektedir. Yardımsever liderlik, otoriter liderlik, lider üye etkileşimi ve rol belirsizliği değişkenleri ele alındığında, demografik boyutlar arasındaki tek anlamlı farklılık cinsiyet faktöründe saptanmıştır. Bunun yanında, otoriter liderlik ve lider üye etkileşimi değişkenleri, yönetici cinsiyeti faktörü bakımından, anlamlı farklılık sonuçları sergilemiştir. Fakat, diğer demografik faktörlerin, değişkenlerle anlamlı farklılık gösterdiği bulgusuna rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
As its goal, this research intends to examine the impact of Paternalistic Leadership (Benevolent, Moral and Authoritarian Leadership styles) on Leader Member Exchange. This is conducted in accordance with four dimensions of LMX – namely, Affect, Loyalty, Contribution and Professional Respect, employed by members of both in- and out-groups in assessment LMX relationship quality with their manager or supervisor. The study also investigates the impact of Paternalistic Leadership on Job Stress using key Role Stressors - Role Ambiguity, Role Conflict and Role Overload. A final objective of this research is to investigate how Leader Member Exchange may specifically impact Job Stress (role stressors). 155 workers (blue and white collar) participated to the study from a public institution and a family owned company. Data were collected by a questionnaire that was composed of Paternalistic Leadership (PL), Leader Member Exchange (LMX) and Job Stress (JS) scales including 55 questions. Results of data analysis show that there is a positive and significant relationship between two dimensions of paternalistic leadership (Benevolent and Moral Leadership) and Leader Member Exchange, and there is a negative and significant relationship between Authoritarian Leadership and Leader Member Exchange. Furthermore, there is a negative and significant relationship between two dimensions of paternalistic leadership (Benevolent and Moral Leadership) and job stress of workers. In contrast, there is a positive and significant relationship between authoritarian leadership and role conflict factor of job stress. Also, there is a negative and significant relationship between leader member exchange and job stress. At the same time in these organizations, benevolent and moral dimensions of paternalistic leadership and high quality leader member exchanges make a positive contribution and authoritarian aspect of paternalistic leadership and job stress make a negative contribution to work conditions. Concerning the difference between demographic factors in terms of BL, AL, LMX and RA only significant difference was found between men and women. Moreover it was found that, there is a significant difference between gender of supervisor in terms of AL and LMX. However, there is no significant difference between the other demographic factors with regard to all variables.