İş tatmini ve örgütsel bağlılık etkileşimi: İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'nde bir araştırma
A study about the interaction between organi̇zati̇onal commitment and job satisfaction in Istanbul Regional Customs and Trade Directorship
- Tez No: 385470
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN DİRLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü'nde çalışan personelin örgütsel bağlılık, iş tatmin düzeyleri ve demografik özelliklerinin etkileşimini incelemektir. Bu çalışmada, örgütsel bağlılık; duygusal, devamlı ve normatif bağlılık olarak, iş tatmini ise; içsel ve dışsal tatmin olarak ele alınmıştır. Araştırmada bu ölçütlerin birbirleri ve demografik özellikler ile arasındaki ilişkinin boyutu saptanmaya çalışılmıştır. Yapılan araştırmada, literatür taraması yapılmış ve çalışmanın uygulama sürecinde ise söz konusu kurumda çalışan personele anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacına uygun bir şekilde model geliştirilmiş ve hipotezler kurulmuştur. Anket uygulaması için İstanbul Gümrük Bölge Müdürlüğü'nden gerekli izinler alınarak 186 gümrük çalışanına anket yapılmıştır. Anket çalışması için, Allen ve Meyer örgütsel bağlılık ölçeği ve Minnesota iş tatmin ölçeği kullanılmıştır. Bu anketlerin yanı sıra çalışanlara demografik özelliklerini belirleyecek sorular da yöneltilmiştir. Kurumda çalışan personelin en yüksek ortalamaya sahip örgütsel bağlılık alt boyutunun devam bağlılığı olduğu tespit edilmiştir. Bunu sırası ile duygusal ve normatif bağlılık takip etmiştir. Çalışanlar için en yüksek ortalamaya sahip iş tatmin boyutu da içsel iş tatmini olarak gerçekleşmiştir. Genel iş tatmin düzeyi ile genel örgütsel bağlılık arasında da anlamlı bir fark bulunmuş ve çalışanların genel iş tatmin düzeyinin genel örgütsel bağlılık düzeyini artırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca hem örgütsel bağlılık boyutları hem de iş tatmin boyutları için orta düzeyde bir bağlılığa sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the organizational attachment, the level of work satisfaction and the demographical properties of the staff who work at the Ministry of Customs and Trade İstanbul Regional Offices. In this study, correlation in organization is handled as affective, continuance and normative; on the other hand, the work satisfaction is handled as intrinsic and extrinsic. At the research, both the correlation of criteons with each other and with the demographical properties was tried to detect. At the research, the literature review was done and at the process of practice a questionnaire was applied to the staff who was mentioned. At the same time, an appopriate model and hypothesis was built up. At the process, the permission was obtained from Istanbul Customs Regional Offices and the questionnaire was applied to the 186 staff. For the pooling, Allen and Meyer organizational commitment scale and Minnesota Satisfaction Questionnaire(MSQ) was used. In addition to those, the questions were also asked to staff to detect their demographical properties. Among the staff, the continuance attachment as a subdimension of organizational attachment was detected to have the highest average. Respectively, affective and normative attachment followed. At the same time, the intrinsic work satisfaction was detected as the highest average work satisfaction subdimension among the staff. A significant difference was observed between general work satisfaction level and general organizational attachment and the general work satisfaction level of staff was detected to increase their organizational attachment level. In addition to that, it is noticed that they have a intermediate level of attachment for both organizational attachment dimensions and work satisfaction dimensions.