Suç örgütlerinin finansman kaynaklarıyla mücadelede AB ve Türkiye uygulamalarının incelenmesi
On combating against proceeds of organised crime, studying of European Union and Turkey's practice
- Tez No: 385487
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KÖKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Suç gelirleriyle mücadele, örgütlü suçlarla mücadele için önemli bir yöntemdir. Avrupa Birliği suç gelirleriyle mücadele konusunda yeni yöntem ve uygulamalar geliştirmektedir. AB üyesi ve aday ülkeler geliştirilen bu müktesebata uyum sağlayarak, örgütlü suçla mücadeleye karşı ortak hareket etmeye çalışmaktadırlar. Türkiye'de, suç gelirleriyle mücadele çerçevesinde bir dizi düzenlemeler yapılmıştır. Ancak bu düzenleme ve uygulamalar AB müktesebatı ve uygulamalarıyla karşılaştırıldığında yapılması gereken ilave düzenlemeler olduğu anlaşılmaktadır. Bu çalışma ile AB ve Türkiye'nin suç örgütlerinin finansman kaynaklarıyla mücadele amacıyla getirdiği uygulama ve düzenlemeleri karşılaştırılarak benzer ve farklı yönler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Combating against proceeds of crime is one of the crucial methods for combating against Organised Crime. European Union has been developing new methods and implementations on proceeds of crime. The members of EU and candidate countries try to make joint action combating against organised crime by adopting of EU acquis on proceeds of crime. In Turkey, some of the legislation and arrangements have been made in Turkey on combating against proceeds of crime. But, when Turkey's legislation and implementations on combating against proceeds of crime are compared with EU's legislation and implementations on same topic, it is understood that additional regulations are needed. With this work, it is tried to find out similar and different points by comparing legislation and implementations on combating against proceeds of crime have been put into effect by EU and Turkey.