Coupled shear walls with slitted connecting beams
Kirişleri uçlarından derzli delikli perde duvarlar
  1. Tez No: 38553
  2. Yazar: ERDEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERGİN ÇITIPITIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
oz KİRİŞLERİ UÇLARINDA DERZLİ DELİKLİ PERDE DUVARLAR DO?AN, Erdem Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Çetin YILMAZ Yardımcı Tez Yöneticisi : ProlDr. Ergin ÇITIPITIO?LU Ocak, 1995, 99 sayfa. 1960'k yıllardan itibaren delikli perde duvarlarının elastik analizi üzerinde önce analitik yöntemler sonrada sonlu elemanlar kullanılarak çalışmalar yapılmıştır. Analitik çözümlerin yaklaşık olması ve sonlu eleman uygulamasında modelleme güçlükleri ile karşılaşılması nedeniyle konu halen güncelliğini sürdürmektedir. Genelde mimari zorunluluklar nedeniyle belirlenen bağ kirişlerinin boyutları ve perde duvar genişliği perde davranışında önemli ölçüde etkili olmaktadır. Bazı hallerde bağ kirişlerinin boyutları nedeni ile betonarmetasarımı olanaksız hale gelmektedir. Bu nedenle bağ kirişlerinde oluşacak kesme kuvveti ile eğilme momentinin hesabı ve büyüklüğü ayrı bir önem taşımaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde, delikli perde davranışı açıklandıktan sonra yapısal çözüm yöntemleri özetlenmiş ve sonlu elemanlarla modellemede karşılaşılan güçlükler anlatılmıştır. Değişik sonlu eleman modelleri kullanılarak yapılan çözümlerin doğruluk derecesi tartışılmış, sonuçlar sürekli bağlantı ve eşdeğer çerçeve metodlarından elde edilen çözüm değerleri ile karşılaştınlmıştır. Bu çalışmanın ikinci bölümümde ise bağlantı İçirişlerinin uçlarında oluşturulan derzlerin perde duvarın genel rijitliğine ve iç kuvvet dağılımına olan etkisi araştırılmıştır. Uçlarında derzli kirişlerin modellenmesinde klasik kiriş elemanı kullanılabilmesi amacıyla bir analiz modeli de elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Delikli perde duvarlar, analiz metotları, derz, bağlantı kirişleri, sonlu elemanlarla modelleme. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 624.03.00 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COUPLED SHEAR WALLS WITH SLITTED CONNECTING BEAMS DO?AN, Erdem M.S. in Civil Engineering Supervisor : Prof.Dr. Çetin YILMAZ Co-Supervisor : Prof.Dr. Ergin ÇITIPITIO?LU January, 1995, 99 pages. Earlier analytical methods and later finite element techniques have been developed for the elastic analysis of coupled shear walls since 1960s. The subject is still popular because of the approximate results of the analytical solutions and the modelling difficulties faced in finite element method. Sizes of the coupling beams, which are generally determined by the architectural restrictions, and the width of the walls are effective parameters in the behaviour of coupled shear walls when they are subjected to lateral loads. In some situations, reinforced concrete design of coupling beams becomes iiiimpossible due to their sizes. Therefore; the accurate calculation of the shearing force and bending moment in coupling beams is very important. In the first part of this study, after the behaviour of coupled shear walls subjected to lateral loads was explained, the structural analysis techniques are briefly summarized. Additionally, the difficulties encountered in the finite element modelling of coupled shear walls are explained. In this part, also the accuracy of analyses performed by using different finite element types are discussed and the results are compared with the results of analyses obtained from continuous connection method and wide-column-frame analogy. In the second part of the study, the effectiveness of slits applied to the ends of coupling beams of coupled shear walls on the overall stiffness of the shear wall and the internal force distribution is investigated. Analysis model for the slitted connecting beams developed for the use of conventional frame element in modelling is presented. Keywords : Coupled shear walls, analysis methods, slit, coupling beams, finite element modelling. Science Code : 624.03.00 IV