Konaklama işletmelerinde mutfak ve servis personelinin iş tatmini ile, kişisel hijyen bilgi ve uygulamaları
Job satisfaction, individual hygiene knowledge and application of service and kitchen staff at accommodation firms
  1. Tez No: 385561
  2. Yazar: EMRE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNE DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, İşletme, Nutrition and Dietetics, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, Antalya İl merkezinde bulunan sekiz konaklama tesisinde görev yapan mutfak ve servis personelinin iş tatmini, kişisel hijyen bilgisi ve kişisel hijyen uygulamalarını ölçme, aralarındaki ilişkiyi inceleme amaçlanmıştır. Araştırmaya 124 mutfak ve 276 servis personeli olmak üzere toplam 400 konaklama tesisi çalışanı katılmıştır. Verilerin toplanmasında iş tatmini ölçeği, araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel hijyen bilgi ve kişisel hijyen uygulamaları formu ile bireylerin demografik bilgilerini belirlemek için bilgi formu kullanılmıştır. Bulgulardan elde edilen sonuçlara göre; bireylerin ortalama iş tatmini puanları 76.2+2.1'dir. Bu durum, ortanın üzerinde bir memnuniyet puanını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine job satisfaction, individual hygiene knowledge and hygiene application of service and kitchen staff of eight tourism accommodation firms in Antalya. In total 400 accommodations firm workers, 124 kitchen and 276 service personnel were subjected to the research. In gathering of data, job satisfaction scale, individual hygiene knowledge and individual hygiene application tests formed by researcher and information form for determining individual properties of participants were used. According to results of the findings, mean job satisfaction of individuals is 76.2±2.1. This value shows that there is upper intermediate satisfaction.