İş doyumu – yaşam doyumu ilişkisi, Denizli Servergazi Devlet Hastanesi; hemşire - ebe hemşire örneği
The relati̇onshi̇p between job sati̇sfacti̇on and li̇fe sati̇sfacti̇on: Deni̇zli̇ Servergazi̇ State Hospi̇tal examples of nurse and mi̇dwi̇ves
  1. Tez No: 385637
  2. Yazar: HAYRİYE KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İş doyumu ve yaşam doyumu birbirlerinin içine geçmiş olgulardır. Bireylerin iş yaşamından ve diğer yaşantılarından almış oldukları doyum, beklentilerinin karşılanması oranındadır. Her bireyin hayatından beklentileri farklıdır, iş ve yaşam doyumları içinde farklı motivasyon unsurlarına ihtiyaç duyarlar, bu nedenledir ki iş ve yaşam doyumunu etkileyen unsurlarda kişiden kişiye değişiklikler göstermektedir. İnsan hayatının önemli bir bölümünü kapsayan iş yaşamı, doğal olarak geri kalan yaşantısını da olumlu veya olumsuz yönde etkilemektedir. Yapılan çalışmalar her ne kadar farklı görüşler ortaya koysa da genel olarak iş ve yaşam doyumu düzeyleri birbirine yansımaktadır. İş ve yaşam doyumunu etkileyen faktörler ve etki oranları, iş ve yaşam doyumsuzluğu sonucu oluşacak kişisel, örgütsel ve toplumsal sonuçlar kişilere göre değişiklikler gösterebilir. Çalışanların iş doyumu ve yaşam doyumu meslek grupları arasında farklılıklar gösterebileceği gibi, aynı meslek grubunda, kurumlar arasında, hatta bölgeler ve ülkeler arasında da farklılıklar gösterebilir. Yapmış olduğumuz çalışma; Denizli Servergazi Devlet Hastanesi'nde çalışan hemşire ve ebe hemşirelerin iş doyumu ile yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi belirlemek, iş doyumu belirleyicileri ile yaşam doyumu arasındaki ilişkilerin varlığını ve yönlerini araştırmaktır. Bu çalışma literatür taraması ve daha önce yapılmış araştırmalar incelenerek yaşam doyumu içerisinde iş doyumunun belirleyiciliği ve demografik özellikler ile iş ve yaşam doyumu arasındaki farklılıkların anlamlı olup olmadığını belirlemeye çalışıldığı saha araştırmasından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction and life satisfaction are interpenetrate phenomenons. Individuals' satisfaction of their job and other experiences is comparative to meet their expectations. Every individuals' expectations are different, their needs for factors of motivation are different, so factors of job and life satisfaction are different for individuals to individuals. Business life which includes significant time in human life, naturally has positive or negative effects into non-business life. However studies show different opinions, generally job and life satisfaction levels reflect each other. Factors and effection proportion that effecting job and life satisfaction, social and associational results due to job and life dissatisfaction may change according to individuals. Nevertheless, employees' joband life satissfaction may differ according to occupations, there may be distinctness in the same occupation group, foundations even regions and countries. The aim of this study, expose corralation between job and life satisfaction of nurses and midwives working at Denizli Servergazi State Hospital, research existance and aspect of the corralations research existance and aspect of the corralations between features of job and life satisfaction. This study includes literature review and previous fieldwork of determination of job satisfaction in the life satisfaction and significance of the difference between demographic features and job and life satisfaction.