Hemşirelerde empati, empati becerileri ve motivasyon ilişkisi
Tionship of empathy, empathy skills and motivations in nurses
- Tez No: 468378
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sağlıklı bir yaşam sürebilme her bireyin hakkıdır. Kişiler sağlıklı yaşamak ya da yitirdikleri sağlıklarını yeniden kazanmak için sağlık kurumlarından yardım almaktadırlar. Sağlık kurumlarında, sağlık hizmetlerinin sunumunda birçok meslek grubu bir arada, iş birliği içinde çalışmaktadırlar. Hemşireler bu meslek gruplarından sadece birisidir. Hemşirelik hizmetleri, sağlık hizmetlerinin uygulanmasında önemli bir yere sahiptir. Hemşireler hasta, hasta yakınları ve diğer sağlık kurumu çalışanlarıyla birebir iletişim içerisindelerdir. Hemşirelerin sergilediği performans verilen sağlık hizmetlerinin kalitesini doğrudan etkiler. Yapılan bu çalışmada hemşirelerde empati, empati becerileri ve motivasyon konuları ele alınmıştır. Çalışma literatür taraması yapılarak hazırlanmıştır. Çalışma üç bölüm halinde hazırlanmıştır. Birinci bölümde empati kavramı açıklanmıştır. İkinci bölümde motivasyon kavramı açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise hemşirelerde empati ve motivasyon kavramları işlenmiştir. Çalışmanın sonucuna göre, empati becerilerine sahip bir hemşire hasta, hasta yakını ve çalışma arkadaşlarıyla etkili ve başarılı ilişkiler kurabilirler. Bununla birlikte kaliteli sağlık hizmetinin verilmesini sağlarlar. Aynı şekilde motivasyonu yüksek hemşirelerin çalışmalarındaki başarılarının da artığı gözlemlenmiştir. Motivasyonu yüksek hemşirelerin iletişim kurmada başarılı oldukları söylenebilir. Kaliteli hemşirelik hizmetlerinin sağlanabilmesi için hemşirelerde empati yeteneklerinin geliştirilmesi ve motivasyonun artırılmasına yönelik çalışmalara önem verilebilir.
Özet (Çeviri)
A healthy life is the right of every individual. People receive help from health institutions to regain their health or lose their lives healthier. In health institutions, many professions work together in the presentation of health services, working together in a business association. Nurses are only one of these professional groups. Nursing services, has an important place in the implementation of health services. Nurses patients are in direct contact with patients' relatives and other health institution employees. The performance displayed by nurses directly affects the quality of health care services. In this study, empathy, empathy skills and motivation are discussed in nurses. The study was prepared by literature review. The study was prepared in three sections. The first section explains the concept of empathy. Motivation concept is described in the second part. In the third part, the concepts of empathy and motivation are handled in nurses. According to the results of the study, patients with a nurse empathy skills, may establish effective and successful relationships with patients, relatives and colleagues. However, they allow the delivery of quality health services. Likewise, the success of motivated nurses has been observed. It can be said that highly motivated nurses are successful in communicating. In order to provide quality nursing services, importance can be given to nurses' efforts to improve their empathy skills and to increase their motivation.